Domov Komentáre KREMSKÝ: Rozumnú cenu elektriny aj pre firmy a verejný sektor

KREMSKÝ: Rozumnú cenu elektriny aj pre firmy a verejný sektor

0
0

Chlieb za desať eur, obedové menu za dvadsať? Aj to môže byť výsledok uletených cien elektriny na európskom trhu. Koncom augusta sa cena vyšplhala na vyše 1 000 eur za megawatthodinu, dvadsaťkrát vyššiu, ako pred rokom.

Obyvatelia ešte zdraženie elektriny necítia. Svietime, varíme či si nabíjame mobily stále za rozumné ceny. Navyše sa čoskoro spustia Mochovce 3 a elektriny bude dosť. Katastrofa sa však valí na priemysel, ktorý musí platiť burzové ceny.

Elektrina vyrobená napríklad na Liptovskej Mare za 50 eur/MWh sa spotrebuje napríklad len o pár kilometrov ďalej v papierni v Ružomberku.

Medzitým však virtuálne odíde na burzu do Lipska a stane sa zázrak, vráti sa odtiaľ 20-násobne drahšia – za 1 000 eur/MWh. Pre mnohé firmy je takáto cena signálom odstaviť výrobu, zavrieť, prepustiť ľudí.

A nejde len o huty a papierne, ale napríklad aj o bežných pekárov.

Je najvyšší čas, aby štát cene elektriny priškrtil kohútik. V prípade domácností sa to vláde podarilo, to však nestačí. Ak budú platiť extrémne ceny školy, nemocnice, obce, ale aj bežné firmy, rýchlo sa to prejaví na prudkom zdražovaní všetkého a chudobe obyvateľov.

Je čas na reguláciu trhu s elektrinou, ktorý nie je slobodný a konkurenčný. Nikto si nemôže v záhrade postaviť elektráreň a znížiť tak ceny na trhu. Trvá roky vybaviť všetky povolenia.

Trh preto ovláda niekoľko energetických koncernov a finanční špekulanti, ktorí na zdražovaní elektriny pekne zarábajú.

Minister hospodárstva však môže podľa zákona o energetike v mimoriadnej situácii prikázať výrobu, dodávky aj ceny elektriny, aby zabezpečil jej dostatok pre domácnosti, verejný sektor aj firmy.

Štát by tak dočasne „znárodnil“ elektrinu a za primeranú cenu bez medzičlánkov by ju dodával odberateľom. Bolo by zbytočné vyhovárať sa, že to „vyrieši trh“, keď sa trh prakticky zrútil a nefunguje.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…