Domov Komentáre KREMSKÝ: Viac rodinám automaticky neznamená menej samosprávam

KREMSKÝ: Viac rodinám automaticky neznamená menej samosprávam

0
0

Dôvodom nárastu cien tovarov a služieb, ktorý v súčasnosti vidíme, je najmä zdraženie energií. Už vlani plyn, ropa či elektrina na svetových trhoch dosahovali rekordy a keď sa začala vojna na Ukrajine, vystrelili ešte vyššie.

Nárast sa okamžite premietol do cien všetkého, od rožkov po stavebné materiály a autá. Vláda práve preto prichádza s jasným plánom opatrení. Každá pomoc je ťažká, najmä ak jeden koaličný partner nedokáže pochopiť potreby ľudí.

Po dlhých diskusiách sa zdá, že traja zvyšní partneri dospeli k dohode na pomoci ľuďom. Nastavený je správne. Najviac bude smerovať rodinám s deťmi, ktoré cítia zdražovanie najviac. A nie je to len tá povestná mimoriadna stovka, ktorá na každé dieťa príde v júli.

Od augusta sa má výrazne zvýšiť daňový bonus pre pracujúcich, stúpnu detské prídavky, počíta sa aj s voľnočasovými poukazmi. V krátkosti by malo ísť o balík, kde rodič dostane na jedno nezaopatrené dieťa 200 EUR mesačne.

Ako to už býva, aj najlepšie nápady, ktoré výrazne pomôžu rodinám na celom Slovensku si nájdu svojich kritikov. Vždy je niekto nespokojný. Tentoraz najmä samosprávy, mestá a obce, ktoré pre zvýšenie daňového bonusu prídu o časť príjmov.

Je pravda, že rodičia detí zaplatia menej daní, ktoré idú samospráve a ostane im viac peňazí v čistom. Zabúdajú ale na fakt, že príjmy samosprávy sa každý rok zvyšujú podľa nárastu platov. Vlani tak dostali o vyše 130 miliónov eur viac a tento rok by mali platy stúpať ešte rýchlejšie ako vlani.

Štát teda mestám a obciam jednou rukou o niečo ukrojí z nárastu príjmov, druhou rukou im však výrazne pridá vďaka voľnočasovým poukazom pre deti.

Veľkú väčšinu aktivít, ktoré sa nimi budú hradiť, totiž financujú práve mestá a obce – či už športové kluby a školské krúžky, centrá voľného času alebo základné umelecké školy.

Vďaka poukazom teda môžu ušetriť kopu peňazí a možno sa aj snažiť vytvoriť ešte lepšie podmienky rodinám, aby na voľnočasové aktivity neutekali do najbližšieho veľkého mesta. A tak je to aj dobre.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…