Domov Komentáre KREMSKÝ: Zaplatíme za slobodu zatváraním obchodov a služieb?

KREMSKÝ: Zaplatíme za slobodu zatváraním obchodov a služieb?

0
0

Ekonomika sa po doznení druhej vlny pandémie rozbehla naplno. Priemysel sa teší z množstva nových objednávok, obchody predávajú viac ako pred koronou, o niečo menej sa darí len reštauráciám a hotelom. Aj to by sa však počas prázdninových mesiacov malo zlepšiť.

Táto idylka však môže mať rýchly koniec. Delta, zvaná aj indický variant, je predo dvermi. Počet prípadov stúpa nielen v Anglicku, kde žije 250 tisíc Slovákov a každé leto sa vracajú domov. Viac nakazených už hlásia aj Česko a Poľsko. Je len otázkou času, kedy delta zavíta aj na Slovensko.

Tak ako v Anglicku, aj u nás pomôže len zaočkovať čo najviac ľudí. Nakazí sa totiž iba malá časť zaočkovaných. Ak sa aj stane, priebeh choroby majú iba mierny, neplnia nemocnice a vládu to nenúti zatvárať obchody, reštaurácie a školy.

V Anglicku, kde sa delta výrazne rozšírila, už vláda dokonca chystá zmiernenie opatrení vrátane plného štadióna Wembley na finále majstrovstiev Európy vo futbale, či tenisového Wimbledonu.

Na rozdiel od Slovenska je však v Anglicku v starších vekových kategóriách zaočkovaných zhruba 90 % ľudí. Na Slovensku je to iba necelá polovica. Práve preto je delta pre Slovensko nebezpečná a hrozí tretia vlna pandémie s tisícmi 50- a 60-tnikov v nemocniciach.

To by vládu prinútilo obmedziť život v krajine a zavrieť najrizikovejšie prevádzky služieb a obchodov, aby sa nenarušil chod priemyslu, dopravy a zásobovania. Práve preto sa sprísňujú pravidlá pri príchode na Slovensko, aby sa delta zabrzdila.

Ak nechceme zažiť ďalšiu zimu so zatvorenými obchodmi a reštauráciami, je dôležité konať. Očkovanie je cestou k slobode nielen pre toho, čo sa dá pichnúť. Slobodu prináša aj svojej krajine, ekonomike vrátane priemyslu, ktorý Slovensko živí. Je kriticky dôležité, aby mohol fungovať bez zastavenia výroby.

O to dôležitejšia je zodpovednosť a disciplína ľudí, ktorí stále váhajú. Sú ochotní dať stovky eur za lieky, ktoré ich majú pred koronou ochrániť, pohŕdajú však vakcínou, ktorú im štát ponúka zadarmo, dokonca je ochotný prispieť tomu, kto ich na očkovanie presvedčí. Žijeme zvláštne časy. Či a ako ich prežijeme, je na každom z nás. Kto nevyužíva šance, ťažko prežije.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…