Domov Slovensko Kríza v OĽaNO? Eurovoľby môžu prezradiť veľa

Kríza v OĽaNO? Eurovoľby môžu prezradiť veľa

0
0

V posledných týždňoch sa veľa hovorilo o kríze politického hnutia OĽaNO. Minulú stredu Igor Matovič na tlačovej konferencii oznámil svoj zámer kandidovať ako poslanec do Európskeho parlamentu, no v zároveň vyslovil, že v prípade zvolenia si mandát nepreberie.

S navonok nezmyselným prejavom lídra hnutia vyslovili nesúhlas viacerí jeho členovia, a to najmä preto, že Matovič vo svojom vystúpení pôsobil značne protiamericky.

Matovič a eurovoľby

Šéf „obyčajných ľudí“ na svojej tlačovej konferencii oznámil, že v májových voľbách do Európskeho parlamentu bude na čele kandidátnej listiny. Za ním budú nasledovať Michal Šipoš a Peter Pollák.

Celkovo hnutie do volieb postaví štrnásť kandidátov. Hoci Matovič kandidatúru oznámil, povedal, že ak v eurovoľbách uspeje, mandát si neprevezme, čo kritizovali viacerí politickí analytici.

Podľa nich Matovič dehonestuje Eurovoľby, ktoré už beztak majú v našej krajine pravidelne najmenšiu účasť voličov. Okrem toho, si chce predseda hnutia aj otestovať svoju „silu“.

Ak totiž nezíska 50 000 hlasov, vzdá sa svojho mandátu v slovenskom parlamente a v ďalších parlamentných voľbách bude na konci kandidátky hnutia. Ak by bol výsledok volieb veľmi zlý, zváži odchod z postu predsedu hnutia.

Naložil USA

Matovič sa na tlačovej konferencii chaoticky vyjadril aj k aktivite USA a konaniu prezidenta Donalda Trumpa. „USA už nie sú svetovým tvorcom mieru, uzatvárajú sa do seba a celý svet váha, či pán prezident náhodou nevstane „zadkom hore“ alebo nezruší niektorú mierovú dohodu.

USA sú dnes chaosom svetovej politiky, nie jej majákom,“ vyjadril sa líder OĽaNO. Zároveň ale ozrejmil, že smerovanie Slovenska by malo byť proeurópske a nemali by sme sa ťahať smerom na východ k Rusku.

Členovia hnutia s Matovičom nesúhlasia

„S tými časťami prejavu, ktoré boli zásadne protiamerické a podľa môjho názoru odborne nepresné, sa ako odborník na oblasť obrany a medzinárodnej bezpečnosti nemôžem a ani nechcem stotožniť,“ vyhlásil Jaroslav Naď, expert na obranu hnutia OĽaNO.

Poznamenal, že ide o Matovičov osobný názor, no dôležitý je volebný program, ktorý je jasne proeurópsky a proatalntický. Veronika Remišová vyjadrenia svojho lídra komentovala opatrne.

„V klube sme doteraz normálne a konštruktívne pracovali. Urobím všetko preto, aby táto spolupráca pokračovala aj naďalej a nevytvárali sa tu nejaké zbytočné a umelé konflikty,“ uviedla Remišová.

Vedenie OĽaNO bude o aktuálnej situácii rokovať v priebehu najbližších dní. Vtedy sa ukáže, či skutočne hrozí masový odchod členov z hnutia.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…