Domov História Krvavá nedeľa v Kľaku a Ostrom Grúni

Krvavá nedeľa v Kľaku a Ostrom Grúni

0
0

Hoci sa 2. svetová vojna odohrávala skôr za hranicami Slovenska, aj tu po sebe zanechala značnú stopu. Najviac sa dotkla obyvateľov obcí, ktoré ľahli popolom a oni sami pocítili jej zverstvá na vlastnej koži. Medzi také obce sa 21. januára 1945 zapísali aj stredoslovenské obce Kľak a Ostrý Grúň, ktorých obyvateľov fašisti potrestali za pomoc partizánom.

Krvavá nedeľa. Aj taký prívlastok majú udalosti z 21. januára 1945, ktoré sa odohrali v dedinách Kľak a Ostrý Grúň. Hromadné vyvražďovanie obyvateľov obcí a napokon ich vypálenie.

Toto neľudské správanie si vyžiadalo celkovo 148 obetí, medzi ktorými boli nevinné deti, ženy, muži a aj dôchodcovia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najčernejší deň v histórii Nitry

Za pomoc na smrť

Od vypuknutia Slovenského národného povstania sa pozornosť partizánov aj nemeckej okupačnej armády začala obracať najmä na podhorské obce. Práve tu našli partizánske oddiely svoje útočisko.

Nachádzali tu materiálnu pomoc a tiež bezpečie. Ukrývali sa v domoch obyvateľov týchto obcí a tie sa na druhej strane dostávali do zorného uhla nacistov.

Tak to bolo aj v prípade Kľaku a Ostrého Grúňa. V oboch dedinách si partizánske oddiely vybudovali svoju základňu, čo pred dobre informovanou druhou stranou nebolo možné utajiť.

Za predzvesť masakru sa označuje 18. január 1945, kedy sa prieskumná čata jednotky Edelweiss vybrala do Kľaku, kde sa uskutočnila prestrelka medzi nimi a skupinkou partizánov.

Bolo jasné, že incident neostane bez odozvy. Tak sa aj stalo o tri dni neskôr, avšak v omnoho väčšom rozsahu.

Obyvatelia Ostrého Grúňa sa zobudili do nočnej mory

Nemecké oddiely nenechali nič na náhodu. Najskôr vtrhli do obce Ostrý Grúň, ktorej obyvateľov zastihli nepripravených. O 6-tej hodine ráno ich zobudili prvými výstrelmi.

Ľudí začali vyťahovať z postelí a sústredili ich na dvore Izidora Debnára, ktorý sa so svojou rodinou stal prvou obeťou masakru. Následne tu vykonali hromadné popravy a telá následne hádzali do domov, ktoré medzičasom zapálili.

Len v Ostrom Grúni si ich vyčíňanie vyžiadalo 64 obetí, z ktorých bolo 26 žien a 12 detí. Bohužiaľ, to ešte ani zďaleka nebola konečná bilancia ich krvavej akcie.

Jednotky sa z Ostrého Grúňa vydali do Kľakovskej doliny. Tu bola ich hlavným cieľom obec Nový Kľak.

Rovnakú hrôzu zopakovali

Po vykonaní skazy sa presunuli do obce Kľak. Jej obyvateľov nikde nezhromaždili, ale strieľali ich priamo na dvoroch a všade, kde ich zastihli. Medzi prvými obeťami bola rodina Kotrlová, ktorej dom stál na začiatku dediny.

Len v tomto dome zahynulo 9 ľudí, medzi ktorými bola aj žena v siedmom mesiaci tehotenstva. Keď sa nacisti dostali do vyššie položených častí obce, tu sa zvyšných obyvateľov rozhodli zhromaždiť na priestranstve pred miestnou školou a tu vykonali hromadnú popravu.

Zrejme by bolo obetí ešte viac, no pri tomto hroznom čine ich vyrušil telegram, ktorý im mal adresovať miestny katolícky kňaz Kľucha, ktorý mal pôvod karpatského Nemca.

Práve on sa zvyšných obyvateľov mal zastať a tak ich uchránil pred rovnakým osudom, ktorý postretol ich spoluobčanov. Títo obyvatelia boli následne rozohnaní, avšak ich domy boli vyrabované a následne vypálené.

Napriek tomu bol počet obetí v Kľaku vyčíslený na 84, z čoho bolo 36 detí. V nasledujúcich dňoch boli zo svojich obydlí vysťahovaní aj obyvatelia ďalších obcí, ktoré sa nachádzali v Kľakovskej doline.

Občanom dedín Hrabičov, Prochot a Župkov bolo prikázané z domov sa vysťahovať a aj tieto boli napokon vypálené. Tu sa našťastie nespomínajú žiadne obete na ľudských životoch, zato popolom ľahlo 112 domov.

V Ostrom Grúni aj v Kľaku tragické udalosti z tohto dňa pripomínajú pamätníky s menami obetí.

puma, foto: Múzeum SNP, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…