Domov Slovensko Kto by nám mohol vládnuť?

Kto by nám mohol vládnuť?

0
0

Prakticky od parlamentných volieb v roku 2016 sa hovorí, že Slovensku vládne jediná možná koalícia. Že alternatíva skrátka neexistuje, že súčasná vládna koalícia je jediná možnosť, pričom sa odvoláva na svoju podporu vo voľbách. Tak sme sa na to teda pozreli. Kto by nám mohol vládnuť, keby sa voľby konali v tomto období?

V poslednom aprílovom týždni realizovala agentúra FOCUS prieskum formou osobného dopytovania, z ktorého vyplynulo, že súčasná vládna koalícia by bez ďalšieho partnera vládu nezostavila.

Na parlamentnú väčšinu by stranám SMER‑SD, SNS a Most‑Híd chýbalo až 11 poslancov. Pokračovanie súčasnej vlády by teda nebolo možné.

Premiér či europoslanec?

Ako druhá najsilnejšia strana sa už dlhodobo ukazuje v prieskumoch Sulíkova Sloboda a Solidarita. Richard Sulík by mal so zostavovaním vlády nemálo problémov nielen preto, že ako poslanec Európskeho parlamentu musí tráviť veľa času v Bruseli, ale aj preto, že strany, ktoré by pre neho pripadali do úvahy ako vládni partneri majú len slabú podporu voličov.

Liberáli totiž s relevantnejšími stranami nepočítajú. Prakticky od svojho vzniku vylučujú spoluprácu s najsilnejšou stranou – SMER‑SD. Najnovšie vystavili červenú aj Dankovej SNS, ktorá je po Sulíkovi treťou najsilnejšou stranou.

No a aby sme toho nebolo málo, štvrtou v rebríčku je Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko, s ktorou nechce spolupracovať žiadna iná strana.

Vláda na ostrie noža

Nuž možnosti na zostavenie vlády pre Sulíka, ktorý by sa už videl ako premiér, sa akosi míňajú. Keby s ním aj chceli vládnuť všetky ostatné strany, ktoré by sa do parlamentu dostali, mali by relatívne tesnú väčšinu, v ktorej by musel premiér Sulík ustáť tlaky Igora Matoviča, ktorý od neho pred pár rokmi odišiel, tlmiť vášne voči Bélovi Bugárovi, na ktorého Hlina, Matovič, či Kollár momentálne pekného slova nemajú no a v prvom rade by musel nejakým spôsobom presvedčiť Kollára, ktorý vyhlasuje, že vládnuť nechce.

 

Bez Fica, Sulíka alebo Kotlebu to nepôjde

A čo tak vláda bez Fica i Sulíka? V prvom rade treba povedať, že je len ťažko predstaviteľné, že by Andrej Danko či Béla Bugár išli do vlády s Igorom Matovičom po všetkých tých tlačových konferenciách, na ktorých sa s radosťou naváža do jedného či druhého, alebo predstaviteľov ich strán.

No na druhej strane, nemusíme zas chodiť príliš ďaleko, aby sme sa presvedčili, že vyjadrenia politikov o tom, s kým áno a s kým nie, prestávajú platiť v okamihu, ako im voliči rozdajú karty.

Pre získanie moci sú naši politickí predstavitelia ochotní pozabudnúť na svoje zásadné postoje a spojiť sa doslova s kýmkoľvek. Preto je dnes veľmi predčasné vylučovať akúkoľvek koaličnú spoluprácu.

Keby teda vyššie spomenutí politici aj nejakým spôsobom dokázali zahodiť za hlavu minulosť, a v mene, politickým populizmom povedané, budúcnosti našej krajiny, spojili sily, stále by to na väčšinovú vládu nestačilo.

Suma sumárum, zrátané a podčiarknuté, v súčasnosti bez jednej zo strán SMER‑SD, SaS a Kotlebovej ĽS NS, nie je možné zostaviť žiadnu, ani krehkú vládu.

SaS vystavuje stopky potenciálnym partnerom, so SMERom väčšina strán vládnuť nechce a s ĽSNS nechce vládnuť nik.

Čo už, keď nie je koho…

Ak budeme chcieť mať aj po ďalších voľbách ako tak stabilnú vládu, spoliehať sa budeme musieť asi na Stranu maďarskej koalície, či niektorú z nových strán, ktoré však majú zatiaľ veľmi nejasné smerovanie a ťažiť rozhodne nebudú zo svojho špičkového programu, ale ak, tak len z toho, že skrátka nie je koho voliť…

ano

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…