Domov Ekonomika Kúpna sila našincov stúpla, dovolenky v zahraničí sú o niečo lacnejšie

Kúpna sila našincov stúpla, dovolenky v zahraničí sú o niečo lacnejšie

0
0

Najlacnejšie zahraničné dovolenky pre našincov sú v Turecku a Bulharsku, kde je cenová hladina o 30 až 40 percent nižšia ako u nás. Naopak, hlavy z vysokých cien sa nám zatočia, ak si vyberieme niektorú zo severských krajín, ako je Nórsko, Dánsko či Island. Ak si chceme oddýchnuť a neminúť priveľa, naporúdzi je okrem Slovenska aj Poľsko, Maďarsko, či Česko. V Poľsku sú ceny skoro o pätinu nižšie ako u nás, v Maďarsku o desatinu. V Česku je to podobné ako na Slovensku.

Dovolenky v zahraničí vyjdú našincov tento rok o niečo lacnejšie ako vlani. Zatiaľ čo minulý rok mala „slovenská“ stoeurovka v top 10 dovolenkových destináciách hodnotu okolo 96 €, dnes je to zhruba o euro viac.

Rozdiely sú výraznejšie, ak sa pozrieme hlbšie do histórie. Napríklad v porovnaní s rokom 2010 stúpla kúpna sila slovenských občanov o 14 % a oproti roku 2005 až o 32 %.

Znamená to, že za sto eur si môžeme v zahraničí kúpiť skoro o tretinu viac ako sme si mohli ešte pred 15 rokmi. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank.

Štvrtinový rozdiel v Čiernej Hore

„Ceny v krajinách Európy sa na relatívne malom území značne líšia. Bohaté krajiny západnej Európy sú drahšie ako Slovensko, naopak v krajinách strednej a východnej Európy má „slovenská“ 100 eurovka často porovnateľnú, alebo dokonca vyššiu hodnotu ako doma.

Pre Slovákov môžu byť lacné najmä európske krajiny mimo Európskej únie,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Z tohto pohľadu je pre Slovákov atraktívna napríklad Čierna Hora, kde sú ceny asi o pätinu nižšie ako u nás.

„Výhodou Čiernej Hory pritom je, že sa tu ako oficiálne platidlo používa euro, aj keď tento štát nepatrí do EÚ. Čierna Hora pritom patrí skôr k tým drahším krajinám na Balkáne,“ hovorí Koršňák.

Najviac láka Chorvátsko

Najvyhľadávanejšou zahraničnou destináciou pre ľudí zo Slovenka je stále Chorvátsko, ktoré na malom úseku susedí práve s Čiernou Horou, a spolu ňou a aj s ďalšími štyrmi balkánskymi krajinami boli kedysi súčasťou Juhoslávie.

Zo Slovákov, ktorí sa rozhodnú dovolenku tráviť oddychom až 30 percent mieri do Chorvátska. Je tam drahšie ako na Slovensku? Ako sa to vezme.

Ak by sme vzali do úvahy oficiálne priemerné štatistiky, vyšlo by nám, že cenová úroveň je tu asi o päť percent nižšia ako u nás. Priemerné štatistiky sú síce dobré na porovnávanie, niekedy však uletia.

Platí to aj v tomto prípade. Ľudia totiž nevyhľadávajú „priemerné“ chorvátske mesto, ale prímorské letoviská. A tam sú ceny, najmä počas leta, keď zažívajú nával turistov, výrazne iné.

„Známe prímorské letoviská sú však často drahšie, najmä počas letnej dovolenkovej sezóny – hodnota slovenskej 100-eurovky sa tu pohybuje na úrovni okolo 80 až 90 €,“ povedal Koršňák. Teda to, za čo u nás zaplatíme 80 až 90, vyjde v letoviskách v Chorvátsku na sto eur.

Vzhľadom na to, že ľudí je tam veľa (vysoký dopyt tlačí na rast cien), a sú medzi nimi aj oveľa zámožnejší ako Slováci, napríklad Nemci, Rakúšania či Íri, môže sa stať, že niektoré nápoje, ako pivo, vás vyjdu aj o sto percent drahšie ako na Slovensku.

Za obed v reštaurácii zaplatíme v niektorých letoviskách v Chorvátsku aj o 30 percent viac ako u nás.

Najlacnejšie v Turecku a Bulharsku

Keby sme sa chceli rozhodovať výlučne podľa cien, dovolenka by sa najviac oplatila v Turecku, Bulharsku, ale aj v Rumunsku, Maďarsku, či Poľsku.

„V Turecku je celková priemerná cenová hladina nižšia až o 38 % v porovnaní s tou našou, a v Bulharsku sú priemerné ceny o 28 % nižšie ako u nás,“ hovorí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Významnou položkou na dovolenkovom „bločku“ sú cestovné náklady. V takom prípade je pre našinca výhodné susedné Poľsko aj Maďarsko.

„V Poľsku sú priemerné ceny tovarov a služieb o 18 percent nižšie ako u nás. Menej zaplatíme aj u našich južných susedov v Maďarsku, a to o 11 %,“ doplnila Dovalová.

Pokiaľ ide o Česko, ceny sú tam v priemere podobné ako u nás, no dá sa tam napríklad ušetriť na pohonných látkach, ktoré sú v niektorých prípadoch aj o desatinu lacnejšie ako na Slovensku.

V severských krajinách sa z cien točí hlava

Samozrejme, najdrahšie vyjde dovolenka na západe. „V Dánsku sú ceny tovarov a služieb takmer dvojnásobné v porovnaní s tými našimi,“ povedala Dovalová.

Tri európske krajiny mimo EÚ sú ešte drahšie ako Dánsko. Nóri majú ceny oproti nám 2,1× vyššie, Švajčiari a Islanďania až 2,2× vyššie. „Medzi najdrahšie krajiny patria aj ďalšie severské štáty, ako Írsko, Fínsko, Švédsko, štáty Beneluxu, či Veľká Británia a Francúzsko.

O viac ako polovicu si celkovo priplatíme aj v susednom Rakúsku, kde často vyrážame za službami, nákupmi potravín, alebo iného spotrebného tovaru,“ uzatvára Dovalová.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…