Domov Zahraničie Kupovať letnú dovolenku už dnes? Klus odporúča uprednostniť Slovensko alebo ešte počkať

Kupovať letnú dovolenku už dnes? Klus odporúča uprednostniť Slovensko alebo ešte počkať

0
0

Najmä v krajinách s vysokou mierou zaočkovanosti variant omikron nespôsobuje také vážne problémy pre zdravotný systém, a to by mohla byť dobrá správa aj do budúcnosti.

Ako dokazuje aj aktuálna mapa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), v dôsledku rapídneho rozšírenia variantu omikron opäť „sčervenela“ celá Európska únia, čo je znak toho, že vo väčšine štátov znovu vo veľkom pribúdajú noví nakazení.

Navyše, čoraz častejšie sa objavujú aj tzv. reinfekcie, teda opakované nakazenia. Dobrou správou však je, že omi­kron, aspoň podľa aktuálne dostupných informácií a štúdií, nespôsobuje takú obrovskú záťaž na zdravotníctvo, ako sme to videli v prípade variantu alfa či delta.

Počet hospitalizovaných aj úmrtí klesá, a to aj v krajinách, kde naopak stúpa počet nových nakazených, ako napríklad Česko či Dánsko.

„Uvidíme, ako sa do leta vyvinie situácia, čo nové nás naučí život s variantom omikron, či sa nebodaj nerozšíria aj nejaké ďalšie mutácie a tiež, ako pokročí vedecký výskum a miera zaočkovanosti v jednotlivých štátoch.

Európska únia sa však určite bude, tak ako doposiaľ, usilovať o čo najväčšiu mieru koordinácie opatrení medzi krajinami, obzvlášť v prípade tzv. tretích krajín, teda vstupu do EÚ z mimoeurópskych oblastí,“ hovorí v tejto súvislosti štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Ideálnym scenárom je domáca dovolenka

Na otázku, kam by odporúčal ísť na letnú dovolenku, štátny tajomník M. Klus odpovedá, že ideálnym scenárom je stráviť ju na Slovensku, v našich horách, na jazerách či letných kúpaliskách, z ktorých mnohé prešli vlani aj predvlani rekonštrukciou.

„Chápem však aj túžbu či potrebu, zo zdravotných dôvodov napríklad, vycestovať k moru. V prvom rade by som pred dlhodobým plánovaním letných dovoleniek určite odporúčal občanom počkať, neuponáhľať sa a uprednostniť tzv. last minute pobyt.

Vďaka tomu budú mať väčšiu istotu, že sa im už opatrenia v krajine a podmienky vstupu nezmenia. Alebo, čo by som veľmi privítal, že sa dovtedy stihnú zaočkovať prvou, druhou a ideálne aj treťou dávkou,“ upozorňuje Martin Klus.

Ak si však niekto chce kúpiť dovolenku už teraz, v zime, mal by myslieť na dobré cestovné poistenie, vrátane toho, aby sa dovolenka dala prípadne stornovať.

Na poistenie však treba myslieť tak či tak, aby sa vám cesta, pobyt v karanténe či nebodaj hospitalizácia výrazne nepredražili. A Martin Klu sa tiež prihovára za cestovanie v rámci krajín EÚ.

Najmä južné krajiny, Španielsko, Grécko či Taliansko, sa v súčasnosti na úrovni usilujú o to, aby sa opatrenia tvorili tak, aby zásadnejšie neohrozili turistickú sezónu, z ktorej majú dôležité príjmy pre ich hospodárstvo.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…