Domov Šport Kuzminová so striebrom v stíhačke

Kuzminová so striebrom v stíhačke

0
0

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová napriek štyrom trestným okruhom získala striebornú medailu v pondelňajších stíhacích pretekoch na 10 km na zimných olympijských hrách v PyeongChangu v Kórejskej republike.

Suverénnou víťazkou sa s náskokom 29,4 sekundy stala úradujúca celková šampiónka zo Svetového pohára Laura Dahlmeierová, ktorá v náročných podmienkach nesklopila len jeden z dvadsiatich terčíkov.

Nemka nadviazala na svoj triumf zo sobotňajšieho šprintu na 7,5 km. Tretia vo veľkom chlade a nemenej ovplyvňujúcom vetre v areáli Alpensia iba o dve desatiny sekundy za Kuzminovou skončila Francúzka Anais Bescondová s jednou ranou mimo.

Druhá Slovenka v akcii Paulína Fialková urobila na každej zo štyroch streleckých položiek po dvoch chybách a zo vstupnej 11. pozície sa prepadla na 38. miesto s mankom 3:58,3 min.

Dala do toho všetko

„Veľmi sa teším a všetkým ďakujem. Na olympiádu som išla preto, aby som obhájila zlato zo šprintu, napokon som obhájila striebro zo stíhačky z Vancouveru…

Ďakujem, že ste mi naďalej verili a neprestali ste ma mať radi. Dnes to bolo pre vás, ďakujem. Lyže som mala výborné, dalo sa s Laurou bojovať, no vtedy som asi urobila chybu, keď som ju predbehla, bola som možno premotivovaná, nemuseli prísť tie dve trestné kolá.

Chcela som mať zlato na dosah, na dnešok to však asi niekde hore bolo naplánované takto. Som veľmi vďačná za dnešný výsledok, stále si myslím, že sa mi to sníva.

Dala som do toho všetko a dúfam, že som vás potešila. Moji drahí, rodina, priatelia, všetci, ktorí ste mi verili a držali palce, som neuveriteľne vďačná. Držte nám naďalej palce naďalej, budeme sa pre vás snažiť.

Pozdravujem na Slovensko,“ povedala Kuzminová vo vysielaní RTVS. Kuzminová momentálne má pod piatimi kruhmi medailovú bilanciu 2-2-0. Triumfovala v šprinte v kanadskom Vancouveri 2010 aj v ruskom Soči 2014.

Pred ôsmimi rokmi bola tiež strieborná v stíhacích pretekoch, štyri roky dozadu sa v nej musela uspokojiť so šiestou priečkou. Trinásta z rýchlostných pretekov Kuzminová po bezchybnej prvej streľbe figurovala už na tretej pozícii, za Dahlmeierovou zaostávala o 32,6 sekundy.

Priebežne druhá bola česká držiteľka bronzu zo šprintu Veronika Vítková (+17,8). Fialková sa po dvoch trestných okruhoch zaradila na 18. miesto (+1:32,9 min).

Kuzminová sa už pred druhou položkou prepracovala pred Vítkovú a pálila v podstate súbežne s Dahlmeierovou. Obe museli na jeden trestný okruh, Kuzminová mala manko už iba 9,2 sekundy, Fialková po ďalších dvoch zlyhaniach bola 29. s odstupom 2:02,5.

Lyžiarsky skvelá Kuzminová sa pred naplnením prvej štvrťhodiny boja dostala pred Dahlmeierovú na čelo, na medzičase na 4,9 km viedla o 1,1 s. Nemka sa však pred prvou „stojkou“ udržala v tesnom kontakte.

Pálila na nej pomalšie, ale relevantne presnejšie: dala nulu, zatiaľ čo Slovenka nesklopila dva terčíky, náhle zaostávala o 37,9 sekundy. Tretia Vítková bola o 11,2 s za ňou, štvrtá Bescondová ešte o 10,5 s späť.

Fialková znova po dvoch ranách mimo figurovala na 36. priečke (+3:11,7). Pred záverečnou streľbou bolo otázne, či Kuzminová zariskuje v záujme zlatej ambície, alebo si skôr predsa len aspoň podvedome bude strážiť stupne.

Na jej začiatku však už vedela, že prvenstvo nie je v dosahu, lebo Dahlmeierová sa nepomýlila a bola jasná – viedla o 55,3 sekundy. Slovenka urobila jednu chybu a rovnako takmer definitívna bola jej medaila.

Pred treťou Bescondovou síce mala iba osem desatín k dobru, ale na štvrtú Nórku Marte Olsbuovú, striebornú z rýchlostných pretekov 33,6 s. Záverečný okruh už nepriniesol žiadne bežecké prekvapenie z kategórie enormných, prípadne pád či podobnú športovú tragédiu.

Kuzminová odolávala 19. zo šprintu Bescondovej, ktorá dovedna urobila o tri strelecké chyby menej (4:1) a mala v nohách primerane menšiu porciu stovák metrov. Napokon to zostalo v platnosti aj po dramatickom dueli v cieľovej rovinke, Slovenka odrazila Francúzkin nápor.

Je šťastná aj zo striebra

„Je to úžasné, nemôžem tomu uveriť. Pochybujem, že nájdem dostatok slov na popísanie mojich pocitov. Môj bežecký výkon dnes bol naozaj kvalitný. Na strelnici som porobila nejaké chyby aj z nervozity, ale v týchto veterných podmienkach to musím brať.

Možno som bola až príliš vystresovaná z odhodlania zabojovať s Laurou a ostatnými dievčatami, napokon však z toho je pozitívny výsledok. Myšlienky na zlato sú vždy prítomné a treba si veriť, dnes som ho dlho mala v dosahu.

Som však šťastná aj zo striebra. Som rada, že sa mi podarilo nechať to trináste miesto zo šprintu za mnou, bolo to náročné,“ skonštatovala Kuzminová podľa olympijského spravodajského servisu.

Kuzminová sa so 4 individuálnymi olympijskými medailami zaradila na historickú 2. priečku medzi biatlonistkami k Wilhelmovej a Bieloruske Darii Domračevovej. Viac – päť – ich nazbierala iba Nemka Uschi Dislová.