Domov Šport Kvalifikácia na ME 2020: Čo priniesli novembrové duely?

Kvalifikácia na ME 2020: Čo priniesli novembrové duely?

0
0

V utorok 19. novembra boje o postup na futbalové Majstrovstvá Európy 2020 zavŕšili svoju finálnu fázu. Futbaloví priaznivci tak poznajú mená 20 účastníkov tohto prestížneho turnaja, pričom zvyšná štvorica postupujúcich vzíde z marcového play‑off všetkých štyroch divízií Ligy národov. Novembrové merania síl priniesli dávku zapamätania hodných momentov či nezvyčajných víťazov. Pozrime sa bližšie, ktoré mužstvá na seba upútali najviac pozornosti.

Po 5 rokoch opäť na výslní

Holandsko sa naposledy predstavilo na európskom šampionáte v roku 2012, kedy sa po fiasku v základnej skupine umiestnilo na nepostupovom štvrtom mieste.

Na majstrovstvách sveta v roku 2014 sa ich spanilá jazda skončila bronzom. Od onoho brazílskeho „mundialu“ sa však Holanďania nedokázali prebojovať na ostatné dva záverečné turnaje.

Mladá krv pod vedením legendárneho Ronalda Koemana si však nasledujúce EURO už nenechá ujsť. „Oranjes“ v sobotňajšom dueli na pôde Severného Írska stačilo získať jediný bod.

Hoci domáci mohli v 32. minúte profitovať z pokutového kopu, Steven Davis poslal loptu nad bránu Jaspera Cillessena, a tak sa po bezgólovej remíze radovali práve hostia.

Poslední? Nevadí!

Snáď aj každý futbalový analfabet tuší, že San Maríno sa azda v žiadnom zápase nenachádza v roli favorita. Pre každého súpera predstavujú hráči tohto „trpaslíka“ len akési tréningové kužele.

Inak tomu nebolo ani počas kvalifikácie na ME 2020, kde obsadili poslednú priečku. V predposlednom zápase kvalifikačnej skupiny, v ktorom privítali na domácom trávniku Kazachstan, však zaznamenali nevídaný úspech.

Za stavu 0:3 strelil v 77. minúte Marco Bernardi korigujúci gól, čím prerušil viac než šesťročné čakanie San Marína na domáci zásah. Naposledy sa im to podarilo v septembri 2013 proti Poľsku.

Severanov čaká premiéra

Fíni v bráne so slovenským rodákom Lukášom Hradeckým čelili v piatkovom zápase skupiny J poslednému Lichtenštajnsku.

Po góle Tuominena a dvoch presných zásahoch kanoniera Pukkiho si poistili druhé miesto za vedúcim Talianskom.

Po záverečnom hvizde francúzskeho arbitra Bastiena vypukla na štadióne v Helsinkách obrovská eufória. Na trávnik dokonca vybehlo niekoľko tisíc fínskych priaznivcov, ktorí oslavovali historicky prvý postup svojej krajiny na majstrovstvá Európy vo futbale.

Bratský tandem klape

Suverénni Belgičania s hviezdnym kádrom kvôli svojmu predposlednému kvalifikačnému stretnutiu cestovali do mrazivého Petrohradu.

„Červení diabli“ si však z Gazprom Arény spravili domáci stánok a hlavnými strojcami ich víťazstva boli bratia Hazardovci.

Strelecký účet hostí otvoril mladší Thorgan, ktorý po vzore svojho brata vyškolil obranu Ruska a prepálil spleť tiel pred sebou.

Forward „bieleho baletu“ Eden následne krásnym halfvolejom a ranou do prázdnej rozhodol o osude stretnutia. Štvrtý zásah pridal Romelu Lukaku. Za domácich korigoval v 79. minúte Džikija.