Domov Slovensko Lajčák na prezidenta kandidovať nebude

Lajčák na prezidenta kandidovať nebude

0
0

Po tom, čo premiér Robert Fico oznámil, že na prezidenta kandidovať nebude, sa špekulovalo o tom, že na post hlavy štátu by za najsilnejšiu stranu SMER-SD mohol kandidovať minister zahraničných vecí a v súčasnosti predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák.

Fico kandidovať nebude

V súvislosti s narastajúcimi útokmi na prezidenta Kisku, spojenými najmä s jeho daňovými problémami a využívaním vládneho špeciálu na súkromné účely, sa prednedávnom predseda vlády Robert Fico vyjadril, že motívom tlaku na prezidenta rozhodne nie je jeho ambícia kandidovať na prezidenta, pričom dodal, že kandidatúra v roku 2014 bola chybou.

„Prisahám na zdravie môjho syna, že na prezidenta kandidovať nebudem.“

Lajčák prezidentom byť nechce

Zároveň sa vyjadril, že si vie ako kandidáta predstaviť ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Ten však v minulotýždňovom rozhovore pre denník Pravda svoj záujem poprel.

„Mám rešpekt k úradu prezidenta Slovenskej republiky. Rovnako si vážim každého, kto súkromne alebo verejne vyslovil názor, že by som nemusel byť zlým kandidátom na túto funkciu. Chcem však jasne a jednoznačne povedať, že nebudem kandidovať na prezidenta SR. Nikdy som o tom neuvažoval,“

odpovedal Lajčák na priamu otázku redaktora, či má záujem kandidovať na tento post a dodal, že by sa rád naďalej venoval zahraničnej politike, ktorá ho napĺňa.

Kto napokon bude kandidovať?

Slovenskí občania si nového prezidenta budú voliť začiatkom budúceho roka.

Po tom, čo je jasné, že kandidovať nebude Fico ani Lajčák sa ako o smeráckom kandidátovi v kuloároch najviac hovorí o eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi, či o štátnom tajomníkovi rezortu zahraničia Ivanovi Korčokovi, ktorý vedie toto ministerstvo počas toho, keď minister Lajčák plní funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN.

Opozícia dlho počítala ako so svojím kandidátom so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý má podľa zákona možnosť opätovne sa uchádzať o zvolenie do tejto funkcie.

Po jeho mnohých kauzách sa však táto možnosť javí ako nereálna a opozícia sa už nechala počuť, že hľadá nového kandidáta.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2020: Repatrianti blokovali hranice, „svalovci“ spomaľovali dopravu

V znamení protestov sa niesol minulý týždeň na Slovensku. I ten na hraniciach, i ten na vs…