Domov Slovensko Lajčák podal demisiu

Lajčák podal demisiu

0
0

Hoci informácie o akomsi globálnom pakte OSN o migrácii zarezonovali v slovenskej spoločnosti len pred pár týždňami, stačilo to na to, aby spôsobili zemetrasenie vo vláde. Rozporuplné vyjadrenia predstaviteľov jednotlivých koaličných strán boli na dennom poriadku.

Lajčákovi došla trpezlivosť

Výsledkom rozdielneho postoja koaličných predstaviteľov bola napokon Lajčákova demisia. I keď ten už pred dvomi týždňami informoval, že odstúpi zo svojej funkcie ak sa Slovenská republika postaví odmietavo k tomuto paktu a navyše nepošle ani žiadneho zástupcu na rokovania o ňom, jeho demisia bola aj tak pomerne prekvapivá.

Demisiu podal v čase, keď vláda ešte definitívne nerozhodla, ako sa k tomuto problému postaví. Na druhej strane vyjadrenia koaličných predstaviteľov i samotného premiéra Petra Pellegriniho boli pomerne jednoznačné.

Ten jasne povedal, že slovenská vláda do Marakéša na rokovania OSN nevyšle žiadneho zástupcu, k čomu vyzývala najmä SNS.

Pellegrini s Lajčákom nesúhlasil

Miroslav Lajčák veľmi zle znášal veľkú kritiku paktu, pretože práve on stál na čele Valného zhromaždenia OSN v čase, keď bol dokument pripravovaný i schválený.

Napriek tomu, tento rozpor medzi navrhovanou politikou šéfa diplomacie a postojom vlády, nevidel premiér Peter Pellegrini ako adekvátny dôvod na odchod Lajčáka z ministerskej stoličky.

„Ide o politika svetového formátu, ktorý je rešpektovaný na všetkých dôležitých zahraničných fórach,“ povedal v piatok predseda vlády s tým, že pred Slovenskom momentálne stoja viaceré zahraničnopolitické výzvy, ako je napríklad predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktoré preberáme už tento štvrtok, a preto s rezignáciou Lajčáka nemôže súhlasiť, pričom ho hodlal presvedčiť, aby svoj krok prehodnotil.

Napriek tomu však demisia na prezidentovom stole bola a bolo na ňom, ako sa k tomu postaví. Napriek tomu, že sa verejnosť mala najneskôr v utorok dozvedieť, či Lajčák končí alebo nie, ani po stretnutí ministra s prezidentom nebolo jasné, ako to dopane.

Prezident Andrej Kiska sa na tlačovej konferencii vyjadril, že si praje zotrvanie Lajčáka na poste šéfa našej diplomacie a počká, ako dopadne stredajšie rokovanie vlády o migračnom pakte.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…