Domov Slovensko Lajčák privítal na Štrbskom plese európsku diplomaciu

Lajčák privítal na Štrbskom plese európsku diplomaciu

0
0

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák je aktuálne aj predsedom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na neformálnom stretnutí na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách privítal viac ako 20 šéfov diplomacie.

Nechýbala ani ruská špička

Okrem dvadsiatky ministrov zahraničia z Európy, privítal predseda OBSE Lajčák aj 11 štátnych tajomníkov účastníckych krajín OBSE. Najväčšiu pozornosť na zozname hostí budil ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov.

„Je pre mňa cťou, že môžem vo Vysokých Tatrách privítať svojich partnerov z OBSE a prediskutovať s nimi tie najaktuálnejšie otázky,“ privítal hostí slovenský minister zahraničných veci a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Dôležité body

Slovensko si v rámci predsedníctva v OBSE vytýčilo isté priority, ktoré chcelo s ostatnými členmi prediskutovať. Stretnutie nieslo podtitul: „Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami.“

Hlavnou myšlienkou Slovenska je zabezpečiť prevenciu voči vzniku konfliktov a ich prípadné riešenie.

Takisto sa partneri v OBSE bavili aj o migrácii a ekonomických vzťahoch, kde minister Lajčák ocenil zlepšujúce sa vzťahy so Švédskom, čo potvrdila i kolegyňa Margot Wallströmová.

Teší ju, že v rámci dialógu našli Slovensko a Švédsko možnosť ekonomickej spolupráce.

Pohľad na ázijský kontinent

Okrem bilaterálnych rokovaní so švédskou šéfkou diplomacie si za jeden stôl Lajčák posadil i ministra zahraničných vecí z Kazachstanu.

S Bejbutom Atamkulovom hovorili o budovaní partnerstva Európskej únie a ďalších piatich krajín Strednej Ázie, medzi ktorými je i Kazachstan.

Lajčák vidí v Kazachstane potenciálneho obchodno-ekonomického partnera. Kazachstan chce v Bratislave otvoriť i svoju plnohodnotnú diplomatickú misiu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kameň-papier-nožnice s letiskovým pracovníkom

Pracovníci letiska sú väčšinou nenápadní a ak sa o nich hovorí, tak väčšinou v tom horšom …