Domov Slovensko Lajčák zasadol na stoličku predsedu Valného zhromaždenia OSN

Lajčák zasadol na stoličku predsedu Valného zhromaždenia OSN

0
0

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa v utorok 12. septembra stal predsedom 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN). Lajčákov mandát na poste protokolárne najvyššie postavenej funkcie na pôde OSN bude trvať jeden rok.

Lajčákov približne 30-členný tím povedie bývalý predstaviteľ SR pri OSN František Ružička. Polovicu tímu tvoria ženy, zastúpenie v ňom má všetkých päť regionálnych skupín fungujúcich v OSN.

Na Slovensku ministra počas jeho neprítomnosti zastúpi štátny tajomník rezortu Ivan Korčok, dôležité finančné, personálne a politické rozhodnutia však naďalej ostanú v kompetencii ministra. Na Slovensko plánuje prísť Lajčák zhruba raz mesačne.

V znamení mieru

„Chcel by som, aby si ma v prvom rade spojili s mierom, konkrétne chcem venovať osobitnú pozornosť prevencii konfliktov a mediácii. OSN má dnes ohromné množstvo aktivít a napríklad v otázke rozvojovej pomoci či boja proti klimatickým zmenám je globálnym lídrom.

Pokiaľ ide o to, koľko nám vzniká nových konfliktov, tam by som si prial vidieť OSN ako organizáciu, ktorá je viditeľnejšia, úspešnejšia,“ povedal Lajčák s tým, že by si želal, aby práve toto bolo vnímané ako jeho príspevok.

Mottom 72. VZ OSN je „ľudia na prvom mieste – dôstojný život v mieri na udržateľnej planéte pre všetkých“.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…