Domov Komentáre LEDECKÝ: Rozhodujme o rozvoji regiónov odborne, nie politicky

LEDECKÝ: Rozhodujme o rozvoji regiónov odborne, nie politicky

0
0

Projekt najmenej rozvinutých regiónov poznáme už od roku 2016. Regióny na juhu a východe Slovenska, ktoré výraznou mierou zaostávajú za zvyškom Slovenska. Pri zrode tohto projektu som stál už od samého začiatku.

Na tú dobu veľmi progresívny projekt na podporu regiónov, ktoré bojovali s vysokou mierou nezamestnanosti. Celý projekt padol do rúk to prednostom okresných úradov. Väčšina z nich boli okresní predstavitelia vládnych strán.

Celý systém sa začal politicky kriviť. Na možné následky sme neustále upozorňovali. Výsledkom boli schválené dotácie na výmenu ústredného kúrenia v hoteli či netransparentné nákupy traktorov a sejačiek samostatne hospodáriacimi roľníkmi.

Hneď po nástupe na MIRRI (v roku 2020) som z pozície štátneho tajomníka pre regionálny rozvoj naštartoval prácu na reforme systému podpory najmenej rozvinutých okresov. Na novele pracovala špička odborníkov, ktorí sa  oblasti regionálneho rozvoja venujú dlhé roky.

Celý systém prerozdeľovania dotácií na rozvoj regiónov sme prekopali od základov. Po novom budú o dotáciách rozhodovať odborné komisie v zastúpení kraja, okresu a štátu. Zamedzíme tak politickým vplyvom pri rozdeľovaní štátnych peňazí na regionálnej úrovni. O peniazoch na rozvoj sa bude rozhodovať odborne, nie politicky.

Táto reforma je postavená na tvrdých dátach. Urobili sme si interné analýzy, ktorých výsledky potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojej správe za rok 2020. Ten jasne tvrdí, že dotácie na projekty v období 2016 až 2019 boli prerozdeľované netransparentne a bez jasných pravidiel.

Spolu s prácou na novele sme minulý rok zriadili expertné skupiny, zabezpečili externých odborníkov a spustili proces prípravy plánov rozvoja v jednotlivých okresoch. Po mojom odchode z MIRRI však tieto skupiny boli bohužiaľ rozpustené. Proces sa musí rýchlo rozbehnúť, aby týchto 12 okresov malo možnosť čerpať dotácie na rozvoj a neprišli tak o milióny eur.

Keď som vstupoval do politiky, dal som sľub, že mojou prioritou je nastaviť systém tak, aby sa peniaze určené na rozvoj regiónov prerozdeľovali podľa jasných a transparentných pravidiel, nie podľa farby politického trička. Dnes je tento sľub splnený. Regióny spolu s rozvojom sociálnej ekonomiky zostávajú aj naďalej mojou prioritou.

Vladimír Ledecký, poslanec NR SR (klub SaS)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …