Domov Zaujímavosti Legenda z Fekiešoviec alebo štátna hymna, zlé počty a potvrdenie účasti

Legenda z Fekiešoviec alebo štátna hymna, zlé počty a potvrdenie účasti

0
0

Malá obec s niečo vyše 300 obyvateľmi na východe Slovenska sa za niekoľko hodín stala doslova trendom na sociálnych sieťach a vo všetkých médiách. Celý tento rozruch okolo malej obce v okrese Sobrance spôsobilo zverejnenie videa z prvého obecného zastupiteľstva pod vedením staronovej starostky Miloslavy Fedorovej.

Za jeden deň si video pozrelo viac ako 800 tisíc ľudí a okamžite vyvolalo pohoršenie, záchvaty smiechu i smútok. Na internete sa najskôr objavil vyše  dvojhodinový záznam zo schôdze verejného zastupiteľstva a neskôr aj kratšia verzia, ktorá len zvýraznila, že pani starostka patrí k ľudom, no ako sama uviedla, „temperamentného“ charakteru.

Niekto si video vychutnal ako obľúbený sitkom, niekto sa zasa pohoršoval nad tým, ako sa niekto môže takto správať.

Hymna musí byť

Hoci to nie je povinnosť a neprikazuje to ani žiadny zákon, starostka M. Fedorová na začiatok schôdze obecného zastupiteľstva žiadala od poslancov spievanie hymny.

Pre televíziu JOJ na otázku, prečo to žiadala, odpovedala dosť rozpačito. „Pretože som nepredpokladala, že ani oni spievať nevedia. Nemuseli spievať, ale hymna nie je povinná, mala by sa, ale nijaký trest za to nehrozí, keď sa nezaspieva.

Nemyslela som si, že oni skutočne nevedia spievať, tak ako aj ja,“ odpovedala starostka. Odpoveď nedáva absolútne žiadny zmysel a otázka, prečo žiadala od poslancov niečo, čo sama nevie, tak ostáva naďalej nezodpovedaná.

„To Slovensko naše dosiaľ hrdo spalo,“ aj takto znela verzia našej hymny v podaní pani starostky.

Dva plus dva je…

„Týmto pádom ste sa ujali svojich funkcií ako poslanci obecného zastupiteľstva obce Fekišovce na budúce obdobie v rokoch 2018 až 2020, čiže na štyri roky,“ vyhlásila starostka obce.

Mýliť sa je ľudské a v tomto prípade určite nejde o život, no matematická operácia tohto druhu skutočne nepatrí medzi tie náročnejšie. Ak je mandát poslanca platný štyri roky, ale platí iba v rokoch 2018 až 2020, nejako to nevychádza…

Potvrdenie účasti a zapisovateľ

Vybrať tie najvtipnejšie (najsmutnejšie) citácie naozaj nie je jednoduché, no informácia o potvrdení účasti na schôdzi obecného zastupiteľstva, i keď tak zákon neprikazuje, podľa starostky musí byť.

„Okrem pána Ing. Ostrožnického nikto nepotvrdil účasť,“ podotkla starostka niekoľkokrát. Zaujímavý bol aj systém hlasovania a voľba poslancov na určitý mandát.

Zapisovateľom sa mal stať „Ďoďo“, ktorého úlohou malo byť vyhotovovanie zápisnice zo zasadnutí zastupiteľstva. Toho spomedzi seba vybrali poslanci. „Ďoďo nevie dobre písať na počítači,“ usúdila však starostka Fekišoviec.

Pozrite si zostrihané video zo zasadania vo Fekišovciach:

Reagovalo aj Transparency International

Ani mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko, ktorej úlohou u nás je kontrolovať transparentnosť, dodržiavanie pravidiel či osobnej zodpovednosti, správanie starostky neuniklo a zaslali jej otvorený list, pričom podali podnet aj na prokuratúru.

„Toľké pošliapavanie zákona a politickej kultúry, akého sa dopustila starostka obce Fekišovce (okres Sobrance) Miloslava Fedorová, sa v jednom videu len tak ľahko nevidí,“ uviedli vo svojom stanovisku.

Denis Ruščák, foto: printscreen, facebook, vieo: facebook/zomri

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…