Domov Ekonomika Lesy SR zvládli nepriaznivú situáciu na trhu v roku 2019 so ziskom

Lesy SR zvládli nepriaznivú situáciu na trhu v roku 2019 so ziskom

0
0

Tlak odberateľov na nízke ceny dreva rástol naprieč Európou počas celého roka. Dôvodom boli rozsiahle kalamity spôsobené lykožrútom vo Francúzsku, Nemecku, Česku ale aj u nás Slovensku. Napriek minuloročnému poklesu predaja ihličnatého dreva sa štátnemu podniku LESY SR podarilo uzavrieť hospodárenie v roku 2019 so ziskom.

V roku 2019 sa podarilo LESY SR dosiahnuť lepšie hospodárske výsledky ako pôvodne plánovali. Hospodársky výsledok pred zdanením bude na úrovni viac ako 4,1 mil. €.

„Nepriaznivú situáciu na trhu sa nám podarilo zvládnuť vďaka viacerým opatreniam, ktoré počas roka zabezpečili pozitívny hospodársky výsledok podniku.

K spomínaným opatreniam patrí zvýšenie cien za kvalitné listnaté drevo, nastavenie obchodnej politiky na základe dlhodobých zmlúv s dodávateľmi a odberateľmi, či zvýšenie podielu tržieb z ostatných činností,“ uviedol Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR.

Za posledný rok a pol došlo v dôsledku kalamity k výraznému poklesu tržieb podniku LESY SR. Kým v roku 2018 predstavovali tržby za predaj dreva 216,07 mil. €, v roku 2019 klesli o vyše 13 miliónov €.

Zníženie priemernej ceny za drevo v priebehu roka 2019 o 7€/m³ spôsobilo, že štátny podnik LESY SR zaznamenali najnižšiu úroveň tržieb za predaj ihličnatého dreva za posledné tri roky.

Nepriaznivú situáciu na trhu sa vedeniu LESOV SR podarilo zvládnuť vďaka viacerým racionalizačným opatreniam, ktoré počas roka zabezpečili pozitívny hospodársky výsledok podniku.

K spomínaným opatreniam patrí zvýšenie cien za listnaté drevo, nastavenie obchodnej politiky na základe dlhodobých zmlúv s dodávateľmi a odberateľmi, či zvýšenie podielu tržieb z ostatných činností.

„V oblasti ihličnatého dreva aj naďalej očakávame kontinuálny pokles cien drevnej hmoty. Našou snahou je však zachovávať ceny na úrovni zodpovedajúcej vysokej kvalite dreva, ktoré na Slovensku máme, a to napriek tlaku odberateľov na zníženie cien.“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ing. Marian Staník.

Najväčší podiel na hospodárení štátneho podniku LESY SR tvorí predaj drevnej hmoty. Ostatnú časť výnosov tvorí najmä prenájom nehnuteľností či poľovníctvo a s tým súvisiaci predaj odstrelu zveri a zveriny.

Štátny podnik tiež zmenil obchodnú politiku pre svojich odberateľov a dodávateľov. Predaj aktuálne realizujú na základe až 5-ročných obchodných zmlúv.

Vďaka tomu LESY SR vytvorili stabilné prostredie a istotu dodávok drevnej hmoty kontinuálne počas celého roka. Dodávatelia v oblasti ťažbových prác a pestovateľských činností sú po novom zazmluvnení na 4 roky, kým v minulom období dostali zmluvu len na jeden rok.

Táto záruka práce im umožňuje investovať do nákladnejších strojov, vďaka čomu môže byť ich práca ekologickejšia a efektívnejšia. LESY SR sa aj tento rok budú snažiť nájsť spoločný kompromis v cenovej politike spolu s odberateľmi a spracovateľmi dreva.

Napriek tlaku a požiadavkám odberateľov LESY SR zastabilizovali ceny listnatého dreva v roku 2020 na úrovni z roku 2019.

Podnik tak zásadným spôsobom pomohol pri stabilizácii pracovných miest pre takmer 40 000 ľudí, ktorí sú zamestnaní v lesnom hospodárstve a súvisiacich odvetviach.

TS, red

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …