Domov História Letecké nešťastie, ktoré pochovalo majstrov sveta

Letecké nešťastie, ktoré pochovalo majstrov sveta

0
0

Hokejová krajina Československo prišla 8. 11. 1948 o skvelých reprezentantov. Letecké nešťastie nad kanálom La Manche sa stalo osudným pre šesticu československých hokejistov, ktorí stáli pri dovtedajších najväčších úspechoch československého hokeja.

Československí hokejisti cestovali z Prahy na Britské ostrovy, kde mali odohrať priateľské zápasy, ktoré ich mali pripraviť na ďalšiu sezónu. Ešte pred zápasmi vo Veľkej Británii mali hráči tímu LTC Praha odohrať zápas v Paríži, keďže väčšina reprezentantov pochádzala práve z pražského klubu.

Komplikácie od začiatku

Odchod z Prahy do Paríža bol naplánovaný na 5. novembra. Situácia sa ale skomplikovala kvôli problémom s vízami a odchod museli odložiť. Hovorilo sa totiž o tom, že niektorí hráči sa už zo zahraničia nevrátia a preto im boli zadržané pasy.

Napokon však bolo rozhodnuté, že takmer všetci hráči budú môcť odletieť už o deň neskôr. Mužstvo z pražského letiska ale odletelo bez dvoch náhradníkov Zdeněka Jarkovského a Zdeněka Švarca, kvôli obmedzenej kapacite lietadla.

Títo dvaja hráči z Prahy do Paríža napokon odleteli až 7. novembra. V Paríži sa pridali k ďalším štyrom hráčom, ktorí nemali ešte stále vybavené víza na to, aby mohli navštíviť britské ostrovy.

Druhá časť tímu sa medzitým už nachádzala na mieste. Šestica hráčov, medzi ktorými boli spomínaní dvaja náhradníci a tiež Ladislav Troják, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný a Karel Stibor, opustili Paríž až 8. novembra.

Po týchto komplikáciách už všetci verili, že všetko pôjde podľa plánu. Let z Paríža do Londýna sa spomínaným šiestim hokejistom však žiaľ stal osudným.

Odsúdení na smrť

Pilotom lietadla bol Francúz René de Narbonne, ktorý mal bohaté skúsenosti s lietaním. Rozhodol sa teda, že jeho lietadlo z Paríža vzlietne aj napriek zlému počasiu a veľmi slabej viditeľnosti.

Asi hodinu po štarte sa pilot lietadla spojil s parížskym letiskom. Išlo o posledné spojenie s lietadlom, ktoré sa malo zrútiť niekde okolo mesta Dieppe. Okrem zlého počasia sa podľa odborníkov pod haváriu podpísalo aj preťaženie.

Po tom, ako lietadlo nepristálo v predpokladanom čase v Londýne, okamžite sa začala pátracia akcia. Trosky zrúteného lietadla, rovnako ako telá obetí, sa ale nepodarilo nájsť.

Špekulácie bývalého režimu

Informácie o zmiznutom lietadle sa dostali aj k ďalším hokejistom, ktorí odohrali v nekompletnej zostave dohodnutý zápas. Po jeho skončení sa okamžite vrátili naspäť do Československa.

Namiesto pietnej atmosféry na nich však čakalo niečo celkom iné. Komunistický režim totiž rozšíril informáciu o tom, že lietadlo s reprezentantmi nehavarovalo, ale hráči utiekli do zahraničia.

Smútiace rodiny sa teda nedočkali žiadneho odškodného a ani prejavov sústrasti. Práve naopak. Čeliť museli obvineniam a ohováraniu.

Zlatí chlapci

Obeťami nešťastia sa stalo šesť československých hokejových reprezentantov, ktorí pre svoju krajinu na ľade vybojovali nejeden úspech. V roku 1947 vybojovali na Majstrovstvách sveta titul šampiónov a o rok neskôr sa im dokonca podarilo vybojovať strieborné medaily na Zimných olympijských hrách.

Najväčším miláčikom fanúšikom bol v tej dobe bezpochyby Ladislav Troják, ktorý bol zároveň jediným Slovákom v reprezentačnom mužstve. Reprezentácia prišla o veľmi zvučné mená, ktoré ešte mali čo, nielen nášmu hokeju, ponúknuť.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…