Domov Šport Liga majstrov: Obhajca končí, spanilá jazda Atalanty pokračuje

Liga majstrov: Obhajca končí, spanilá jazda Atalanty pokračuje

0
0

Hoci len na krátku chvíľu, 10. a 11. marca sa prestížna Liga majstrov vrátila na európske trávniky s kvartetom odvetných osemfinálových zápasov. Možno posledné duely prebiehajúceho ročníka „milionárskej“ súťaže priniesli nejedno veľké prekvapenie či kontroverzný moment.

S lazaretom bez šance

Futbalisti Tottenhamu Hotspur v utorok cestovali do Lipska, kde proti domácemu celku museli dobiehať jednogólové manko z Londýna.

„Kohúti“ sa v Nemecku predstavili bez dlhodobo zraneného Harryho Kanea či Kórejčana Sona, ktorý naďalej laboruje so zlomeninou ruky.

Široká maródka sa odrazila aj v obraze hry, keď už po 20 minútach domáci viedli v pomere 2:0. O oba góly sa postaral kapitán Marcel Sabitzer.

Marcel Sabitzer oslavuje gól do siete Tottenhamu

Llorisa najskôr prekonal prízemnou strelou spoza šestnástky a následne ho prekvapil presnou hlavičkou z uhla po centri Angelina. Hostia po prestávke prakticky už nemali o čo bojovať.

Tri minúty pred koncom riadnej hracej doby sa odrazená lopta dostala ku Švédovi Forsbergovi a ten presnou ranou nedal Llorisovi šancu. Lipsko tak postúpilo do štvrťfinále pri svojej premiérovej účasti vo vyraďovacej fáze.

Iličičova demontáž

Po triumfe 4:1 na domácom trávniku šli hráči Atalanty Bergamo do odvety v španielskej Valencii s pokojným pocitom. V snahe postúpiť by „netopiere“ museli nad svojím súperom zvíťaziť minimálne štvorgólovým rozdielom alebo v pomere 3:0.

Druhý scenár zmietol zo stola už po 3. minútach hry Slovinec Josip Iličič z bieleho bodu, čím započal svoju one‑man‑show. Domáci vyrovnali zásluhou Gameira, ktorý sa po nepodarenom sklze obrancu ocitol sám pred brankárom.

Josip Iličič zariadil výhru Atalanty

Ešte do prestávky sa o slovo opäť prihlásil Iličič, keď po hre rukou vo vápne premenil aj druhú penaltu. V 51. minúte bol stav opäť nerozhodný. Gameiro si dobre naskočil na center Torresa.

Obrat dosiahli domáci o 15 minút neskôr, keď Torres krásnym lobom prekonal Sportiella. Hlavnou hviezdou zápasu však bol Balkánec v drese hostí.

Iličič najskôr strelou k tyči z hranice vápna vyrovnal a následne po Freulerovej asistencii zariadil víťazstvo Atalanty, debutanta v súťaži.

„Paríž je náš!“

Po vzore Valencie zorganizoval osemfinálovú odvetu LM bez divákov aj Paríž St. Germain. Pri snahe dobehnúť jednogólové manko z Dortmundu sa tak Parížania nemohli spoľahnúť na oporu svojich tribún.

V ofenzíve sa však mohli spoľahnúť na trojlístok Di María, Cavani, Neymar a bol to práve hviezdny Brazílčan, kto nakopol tím spod Eiffelovky k postupu.

V 28. minúte zahrával Di María rohový kop a nikým nestrážený Neymar hlavou otvoril skóre. Hráč gól oslávil v meditačnej póze, čím zosmiešnil kanoniera hostí Haalanda, pre ktorého ide o tradičnú gólovú oslavu.

Na sociálnej sieti sa totižto pred zápasom objavila fotografia nórskeho útočníka s popisom: „moje mesto, nie vaše.“ 28-ročný Neymar si tak neodpustil uštipačnú odpoveď.

Ešte do prestávky navýšil vedenie domácich Juan Bernat, keď šikovne usmernil prihrávku Sarabiu do siete. „Žlto‑čierni“ sa už na nič nezmohli, navyše po červenej karte Cana dohrávali zápas v desiatich.

Prebudenie v predĺžení

Obhajca trofeje z Liverpoolu sa pred viac než 50 tisíc divákmi musel popasovať s neľahkou úlohou – zvíťaziť minimálne o dva góly nad madridským Atléticom.

Na Anfield Road boli domáci lepším tímom prakticky celý zápas a v 43. minúte urobili prvý krok k postupu. Center Oxladea‑Chamberlaina našiel hlavu Wijnalduma a ten sa nemýlil.

„The reds“ sa snažili vedenie niekoľkokrát navýšiť, no proti bol bravúrny Oblak. Zápas tak muselo rozhodnúť predĺženie. Už po štyroch minútach rozjasal  tribúny Firmino, keď sa so šťastím dostal k odrazenej lopte a zakončil do odkrytej brány.

Radosť domácich však trvala len pár minút. Marcos Llorente v 97. minúte využil zlé postavenie brankára Adriána a o 8 minút neskôr zavesil nechytateľne k žrdi.

Liverpool v tejto chvíli musel k postupu skórovať dvakrát. Ďalší presný zásah pridali však „los colchoneros“. Morata unikol obrane Liverpoolu a bezchybne zakončil.