Domov Slovensko Lockdown sa predlžuje, obchody otvárajú

Lockdown sa predlžuje, obchody otvárajú

0
0

Konzílium odborníkov navrhlo predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Presne takýto návrh dá minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vláde. Otvorenie obchodov pre očkovaných a pre tých, čo prekonali ochorenie COVID-19 sa však posunulo už od tohto piatku. Naopak, školy sa zatvoria. Esenciálne obchody majú naďalej fungovať pre všetkých. Ďalšie uvoľnenie opatrení by malo prísť po 25. decembri, týkať by sa malo cestovného ruchu. Zatvoriť sa však opäť majú obchody okrem esenciálnych.

Rezort zdravotníctva konštatuje, že epidemická situácia sa na Slovensku, desať dní od zavedenia lockdownu, viditeľne nezlepšila, preto by mal lockdown na Slovensku pokračovať.

Otvárajú sa obchody a zatvárajú školy

Ako informoval minister Lengvarský v utorok (7.12.), od piatka (10. 12.) sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OP).

Od pondelka 13. decembra prechádza druhý stupeň základných škôl a stredné školy na dištančné vzdelávanie. Tiež sa majú od piatka sprístupniť bohoslužby v kostoloch v režime OP s obmedzenými kapacitami.

Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Všetky ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.).

Minister podľa návrhu odborníkov tiež odporučí v termíne od 16. decembra zvýšiť intenzitu kontrol práce z domu, ale aj zavedenie režimu OTP na diaľkových autobusových a vlakových linkách.

V termíne od 17. do 24. decembra by mali v rámci základného režimu fungovať esenciálne obchody do 22.00 h, pričom na 25 štvorcových metrov by mala byť jedna osoba.

Dôvodom otvorenia všetkých obchodov pred sviatkami je podľa šéfa rezortu zdravotníctva umožniť ľuďom nakúpiť si pred Vianocami.

V režime OP by mali byť do 24. decembra otvorené všetky obchody vrátane obchodov v nákupných centrách, pričom na 15 štvorcových metrov by mohla byť jedna osoba. U kaderníka, holiča či na pedikúre by mala byť jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Od 25. decembra do 9. januára by mali byť hotely v režime OP zaplnené na 75 percent kapacity s povinnosťou mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta.

Reštaurácie hotelov budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu. Spoločné priestory hotelov navrhuje ministerstvo zdravotníctva nechať zatvorené.

Otvorené by mali byť aj lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť uzavreté. Minister navrhuje v režime OP v termíne od 25. decembra do 9. januára ponechať otvorené aj fitnescentrá, a to s obmedzením buď šesť osôb, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

Taktiež v termíne od 25. decembra do 9. januára by mali fungovať len esenciálne obchody, teda zatvoriť by sa mali opäť neesenciálne obchody, ale aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Predajne obuvi a domácich potrieb by nemali patriť medzi esenciálne obchody.

Prácu z domu rezort zdravotníctva nenariaďuje, ale vysoko odporúča. Zamestnávateľov vyzýva, aby nechávali čo najviac ľudí doma. Lengvarský apeluje, aby ľudia boli čo najviac zodpovední a znižovali sociálne kontakty.

red, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…