Domov Zaujímavosti Loď duchov: Nekonečná púť parníka SS Baychimo

Loď duchov: Nekonečná púť parníka SS Baychimo

0
0

Svet je plný záhad, kuriozít a javov, ktoré si ľudská myseľ nedokáže logicky vysvetliť. Raz to má za následok príroda, potom technológie a často i nekonečná ľudská hlúposť. Do ktorej z týchto kategórií však zaradiť príbeh lode SS Baychimo, naozaj nevieme.

Príbeh parníka, ktorý sa bez posádky a kapitána plavil po mori viac ako 37 rokov, je naozaj unikátnym.

Príbeh začal vo Švédsku

Osud arktickej lode duchov sa začal písať vo Švédsku v roku 1914. Parník Baychimo bol vyrobený pre nemeckú spoločnosť v Hamburgu. Pre predstavu, Baychimo merala cez 70 metrov a vážila viac ako 1 320 ton.

Vtedy sa ešte volal Ángermanelfven. Po konci prvej svetovej vojny sa museli Nemci vzdať veľkého bohatstva. Parník SS Baychimo teda putoval z Hamburgu do Spojeného kráľovstva a jeho vlastníkom sa stala spoločnosť Hudson’s Bay.

Kapitánom lode sa stal John Cornwell. Parník mal za sebou nespočetné množstvo plavieb v arktickej oblasti. Spoločnosť Hudson’s Bay obchodovala s kožušinami a Baychimo bol parník, ktorý ich nakupoval od Inuitov (Eskimákov) pozdĺž pobrežia.

Deň poslednej plavby

6. júl 1931 bol pre posádku lode bežným dňom. John Cornwell a ďalších 36 námorníkov sa vydalo na plavbu z prístavu vo Vancouveri.

Cieľom bola plavba pozdĺž Viktóriinho ostrova, kde mali skupovať kožušiny od Inuitov. Na spiatočnej ceste pozdĺž ostrova začala mať loď problém s parným kotlom.

Parník po čase nebol schopný riadnej plavby, čo sa mu i stalo osudným. Presne 1. októbra loď uviazla v ľadových kryhách. Stalo sa tak neďaleko aljašského mesta Barrow. Námorníci opustili loď s úmyslom, že prespia v meste, ráno sa vrátia a loď vyslobodia.

Ráno sa k lodi vrátili a zistili, že je zo zovretia krýh uvoľnená. Nastúpili na palubu a pokračovali v plavbe. Tá netrvala dlho. Po pár hodinách loď opäť uviazla a kapitán vyslal SOS signál.

Posledné stretnutie

Dve záchranné lietadlá vyzdvihli 22 námorníkov, no zvyšných 15 členov posádky si vyžiadalo zásoby na prečkanie tuhej zimy, aby mohli zostať strážiť cenné kožušiny.

A to bolo naposledy, čo sa členovia posádky navzájom videli. Námorníci, ktorí zostali pri lodi, našli na pobreží drevený zrub, kde sa rozhodli aj spolu s kapitánom prečkať tuhé mrazy, kým sa loď z krýh neuvoľní.

Zima však nepoľavila a prišli silné snehové búrky. 24. novembra 1931 sa námorníci po silnej búrke rozhodli, že loď vyslobodia z obrovských snehových závejov a dostanú ju z krýh.

Pri odhadzovaní snehu si však uvedomili, že loď tam už nie je. Kapitán si myslel, že tuhé mrazy a silná búrka poslali SS Baychimo ku dnu. O pár dní však námorníci dostali správu od jedného Eskimáka, že loď sa nachádza niekoľko kilometrov na juhozápad od ich zrubu.

Loď duchov

Legenda hovorí, že loď námorníci spolu s kapitánom hľadajú dodnes. Pravda je taká, že parník bol spozorovaný v roku 1934 rybárskou loďou, ktorá nahlásila presné súradnice, kde sa loď nachádza. Bolo to tak.

SS Baychimo bola uväznená v kryhách. Pilot lietadla miesto obhliadol a loď našiel. Pri hľadaní miesta na pristátie však narazil do vysokého ľadovca a zahynul.

Posledné potvrdené nájdenie parníka sa datuje do roku 1969 v Čukotskom mori, kedy americký ropný tanker Manhattan natrafil na parník SS Baychimo neďaleko mysu Barrow.

Kapitán si bol istý, že ide o nezvestnú loď, ktorá brázdi moria bez posádky. Loď bola opäť v zovretí ľadových krýh. Kapitán večer zakotvil a ráno sa chcel k lodi doplaviť. Ráno však loď bez stopy zmizla.

Legenda hovorí

Rok 1969 ostáva oficiálne posledným, kedy bola loď skutočne videná. Očití svedkovia vraj videli SS Baychimo aj v roku 1999. Potvrdiť to mali aj letecké snímky, kde bolo vidno 15 mužov, ako sa snažia lanami loď vyslobodiť.

Eskimácka legenda hovorí, že kapitán Cornwell a 14 jeho námorníkov loď hľadajú dodnes, aby ju dostali z ľadových krýh. V roku 2006 aljašská vláda dokonca schválila projekt, ktorého úlohou je stratený parník nájsť buďto na dne mora, alebo na jeho hladine.

Doposiaľ sa to však nepodarilo. Či je šanca, že SS Baychimo je ešte nad morskou hladinou alebo sa plaví v hlbinách, nevie nikto.

Denis Ruščák, foto: internet



  • Prečo mačky pradú?

    Každý milovník mačiek má o pradení svoju teóriu. Čo si však myslí veda? Záhada mačacieho p…
  • Majestátne plavidlo s kráľovskou krvou

    27. septembra 1938 bola fľašou kvalitného austrálskeho vína priamo kráľovnou Alžbetou pokr…
  • Aljaška: ľadová exotika

    Aljaška nepatrí práve k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Napriek tomu, že si exotiku…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…