Domov Šport Londýnske derby v kontinentálnom finále. Chelsea a Arsenal sa stretnú v Baku

Londýnske derby v kontinentálnom finále. Chelsea a Arsenal sa stretnú v Baku

0
0

Po vzore Liverpoolu a Tottenhamu Hotspur si aj poslední „ostrovní“ zástupcovia, v druhej najprestížnejšej klubovej súťaži, zaistili miestenku v májovom finále. Hegemónia španielskych celkov z posledných sezón tak narazila na radikálnu „stopku“. Aká bola cesta Londýnčanov cez semifinálových súperov, sa dočítate v našich krátkych reportoch.

Na Stamford Bridge rozhodovali penalty

Po výsledku 1:1 vo Frankfurte stačilo Chelsea na vlastnej pôde neinkasovať. Skvelú sezónu zažívajúci hostia však nechceli papierovému favoritovi postup darovať.

Domáci vkročili do stretnutia lepšie. Najžiarivejšia hviezda „modrých“ Eden Hazard našiel presnou prihrávkou vo vápne Loftus‑Cheeka a Angličan „placírkou“ usmernil loptu do siete.

Frankfurt musel na otvárací zásah odpovedať, ak chcel pomýšľať na postup. Strelu Da Costu pod brvno však odvrátil Kepa. Krátko po prestávke sa o slovo prihlásili hostia a stav bol vyrovnaný.

Po spolupráci na linke Jovič -Gačinovič sa prvý menovaný ocitol sám pred brankárom súpera a chladnokrvne zakončil k žrdi. Išlo o Srbov desiaty gól v tohtoročnej edícii Európskej ligy, celkovo 27. v sezóne.

Frankfurt sa niekoľkokrát mohol dostať aj do vedenia, no Kepu na bránkovej čiare zastúpili postupne David Luiz a Zappacosta. Stretnutie tak musela rozhodnúť penaltová lotéria.

V nej sa z brankárskej dvojice Kepa – Trapp radoval mladý Španiel, ktorý zlikvidoval dva pokusy súpera. Rozhodujúci pokutový kop premenil Eden Hazard.

„Auba“ nedal Valencii šancu

V zápase na Emirates režírovalo „demontáž“ Valencie hlavné ofenzívne duo Lacazette – Aubameyang. V odvete tomu nebolo inak, pričom druhý menovaný zaknihoval na štadióne Mestalla hetrik.

Skóre otvoril zakončením v páde Kévin Gameiro a vykresal iskierku nádeje pre domácich. Šance na postup sa začali rozplývať o 6 minút neskôr, keď sa ranou z hranice šestnástky prezentoval Aubameyang.

Gólovou asistenciou sa vyznamenal Lacazette. Po tomto zásahu sa domáci márne snažili do prestávky pozviechať. Štyri minúty po zmene strán sa dostal k lopte vo vápne Lacazette, poradil si s dvojicou brániacich hráčov a otočil stav duelu.

„Netopiere“ potrebovali skórovať ešte minimálne štyrikrát. Kurióznym zásahom ich k cieľu priblížil Francúz Gameiro. Aj so šťastím dokázal poslať neposlušnú loptu do siete.

Arsenal však bol pri chuti a s remízovým výsledkom sa nechcel uspokojiť. Strieľaný center Maitlanda‑Nilesa usmernil Aubameyang špičkou kopačky za Netov chrbát.

Na konečných 4:2 uzavreli hostia po oku lahodiacej spolupráci medzi Mchitarjanom a Aubameyangom. Gabončan prekonal gólmana ranou pod brvno. Či bude Londýn odetý do červených alebo modrých farieb, sa dozvieme 29. mája.