Domov Cestovanie Londýnsky Big Ben a 6 zaujímavostí o týchto hodinách

Londýnsky Big Ben a 6 zaujímavostí o týchto hodinách

0
0

Hlavné mesto Anglicka, Londýn, ponúka veľké množstvo pamiatok, ktoré by mal každý správny turista navštíviť. Medzi jednu z dominánt hlavného mesta patrí aj Londýnsky Big Ben.

Najznámejšie hodiny na svete sú jednou z najvyhľadávanejších atrakcií nielen Európy. Pozreli sme sa na to, čo táto pamiatka mesta ukrýva.

Oficiálny názov

Málokto vie, že Big Ben má vlastne ženské meno. Oficiálne sa veža s hodinami patriaca ku komplexu Westminsterského paláca volá Elisabeth Tower, teda Alžbetina veža. Vedeli ste o tom?

Prečo teda názov Big Ben?

Big Ben sa volá zvon, ktorý sa na veži nachádza. Ide o najväčší zvon na svete. A z dôvodu, že zvon váži viac ako 13 ton mu k Benovi pridali oslovenie Veľký. Zvon môžete počuť každú celú hodinu.

Autori týchto hodín

Najslávnejšie hodiny na svete vďačia za to, ako vyzerajú dvom pánom. Barón Edmund Beckett Denison navrhol, ako by mala londýnska veža vyzerať.

Zaujímavosťou je, že bol právnikom a nie hodinárom. Podľa jeho návrhov ich potom vyrobil hodinár Edward Dent.

Presnosť hodín nemá konkurenciu

Ďalšou zaujímavosťou hodín je, že Big Ben je známy nielen svojím výzorom, ale aj presnosťou.

Dôvodom tejto dokonalej presnosti hodín je uzavretý mechanizmus, ktorý je odolný voči vetru, dažďu a dokonca odolal aj bombardovaniu Nemcov počas 2. svetovej vojny.

Starostlivosť o Big Ben

Big Ben sa čistí každých 5 rokov a na jeho úpravu sa používa len mydlo a voda. Pred upratovaním každého z čistiaceho tímu preškolia.

Každý z nich musí totiž poznať najdôležitejšie pravidlo, a to je nedotknúť sa sklenených okien, aby neprišlo k ich poškodeniu.

Filmový svet a hodiny

Známe hodiny sa objavili v nejednom zahraničnom trháku. Vidieť ste ich mohli vo viacerých filmoch o tajnom agentovi Jamesovi Bondovi a v akčných sci‑fi snímkach ako Deň nezávislosti, Vojna svetov, Mars útočí či V ako Vendeta…

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Čo asi z neho bude?

Niektorí z nás rozmýšľajú o svojom osudovom povolaní takmer celý život a aj tak ho napokon…