Domov Cestovanie Longyearbyen – mestečko, v ktorom nemôžete zomrieť

Longyearbyen – mestečko, v ktorom nemôžete zomrieť

0
0

Nórske mestečko Longyearbyen je najsevernejším mestom sveta, v ktorom žije len hŕstka obyvateľov. Je považované za východzie miesto pre turistiku v Svalbarde. Napriek tomu, že ide o jedno z najopustenejších miest na svete, tak je zaujímavé hneď z viacerých dôvodov.

#1

Mestečko Longyearbyen bolo založené Američanom. Američan John Longyear v roku 1906 založil spoločnosť Arctic Coal Company pre približne 500 ľudí. Osada bola známa ako Longyear City, dnes je to práve Longyearbyen.

#2

V Longyearbyene nenájdete žiadne názvy ulíc. Namiesto toho sú ulice v meste očíslované.

#3

Snehové skútre sú preferovaným spôsobom dopravy. Neexistujú cesty mimo osád Longyearbyen, Barentsburg a Ny‑Ålesund a cesty nespájajú osady medzi sebou.

Snehové skútre sú rozhodujúce pre dopravu v dlhých zimných mesiacoch. V skutočnosti sú také dôležité, že je tam 4 000 snežných skútrov pre 2 000 obyvateľov Longyearbyenu.

#4

Slnko zapadá každý rok koncom októbra a až štyri mesiace sa neukáže nad horizontom. Do Longyearbyenu sa vráti až okolo 8. marca.

Solfestuka je týždeň dlhá oslava návratu slnka a celé mesto sa zhromažďuje na schodoch starej nemocnice, kde spoločne čakajú na jeho príchod.

#5

V meste sa nachádza aj univerzita. Ide o najsevernejší inštitút vysokoškolského vzdelávania na svete – Univerzitné centrum v Svalbarde.

Špecializujúce sa na rôzne oblasti výskumu Arktídy, od arktickej biológie až po arktickú technológiu a geofyziku.

Študuje tam takmer 700 študentov, z ktorých polovica sú medzinárodní študenti. Úradným jazykom univerzity je angličtina a školné sa tam neplatí.

#6

Historická reštaurácia Huset je najsevernejšou gurmánskou reštauráciou na svete a môže sa pochváliť jednou z najväčších európskych vínnych pivníc s viac ako 20 tisíc fľašami.

Reštaurácia Huset

#7

V Longyearbyene je zvykom, že pri vstupe do niektorých budov, ako napríklad do turistickej informačnej kancelárie, do kostola či do múzea je potrebné vyzuť sa a topánky nechať pri dverách.

Aby sa predišlo tomu, že vám bude zima na nohy, návštevníci dostávajú na takýchto miestach papuče.

#8

V mestečku nie je možné mať mačku ako domáce zviera. Longyearbyen a jeho okolie sú domovom viacerých populácií arktických vtákov, pre ktoré práve mačky predstavujú veľký problém. A tak sú tam mačky jednoducho zakázané.

#9

V tomto mestečku je nezákonné zomrieť. Áno, čítate správne. Smrť je tam zakázaná. Longyearbyen má totiž len malý cintorín, ktorý už nemá priestor na nové hrobové miesta.

Telá mŕtvych ľudí sa nerozkladajú, naopak vedci zistili, že telá sú dokonale zachované kvôli špecifickej pôde, ktorá sa v meste nachádza.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…