Domov História Ľudovít Štúr stihol počas svojho života naozaj veľa

Ľudovít Štúr stihol počas svojho života naozaj veľa

0
1

Ľudovít Štúr patrí k tým najväčším osobnostiam našich národných dejín. Počas svojho života sa venoval viacerým pracovným aktivitám a bol súčasťou tých najvýznamnejších udalostí, ktoré formovali našu krajinu.

Jeho meno sa spája predovšetkým s uzákonením spisovnej slovenčiny, no stihol toho urobiť oveľa viac. Pozreli sme sa na to, čomu všetkému sa počas svojho života venoval. Vedeli ste o všetkých jeho aktivitách?

Kodifikátor spisovnej slovenčiny

Medzi najdôležitejšie roky v živote Ľudovíta Štúra patrí rok 1843, kedy sa na fare v Hlbokom spolu s Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom dohodli na novej podobe spisovnej slovenčiny, ktorej základ tvorilo stredoslovenské nárečie.

Jazykovedec

Štúr bol významným jazykovedcom, a po kodifikácii nového spisovného jazyka napísal dve významné diela, ktoré nový jazyk popisovali a približovali, Nárečie slovenské alebo potreba písania v tomto nárečí a Náuka reči slovenskej.

Novinár

Svoje žurnalistické schopnosti ukázal už prispievaním článkov do novín a časopisov, ako boli napríklad Tatranka, Hronka či České Květy. Neskôr sa stal redaktorom prvých slovenských politických novín – Slovenské národné noviny s literárnou prílohou Orol Tatranský.

Tieto noviny približovali nielen slovenský, ale aj zahraničný politický a spoločenský život. Hlavným cieľom novín bolo zavádzanie nového spisovného jazyka medzi pracujúci ľud.

Politik

Venoval sa aj politickej činnosti, v roku 1847 sa stal poslancom uhorského snemu za mesto Zvolen. Patril medzi hlavných navrhovateľov, autorov a iniciátorov prvého slovenského politického programu Žiadosti slovenského národa z roku 1848.

Národný buditeľ

V štúrovskom období bolo hlavnou úlohou štúrovcov získať na svoju stranu obyvateľstvo v rámci slovenského územia. Snažili sa o zmenu postoja obyčajných ľudí k národu, a na čele štúrovcov stál práve Štúr ako ich reprezentant a vodca. Bol zanieteným národovcom, ktorý bol ochotný obetovať slovenskému národu čokoľvek.

Odkaz Ľudovíta Štúra

Jeho osoba bola a je skloňovaná s viacerými štátnymi zriadeniami a režimami, ktoré sa vystriedali na našom území. Tieto prebiehajúce zmeny mali za následok aj rozličný uhol pohľadu na jeho osobu.

Jednotlivé režimy a ich predstavitelia si z jeho diel vyberali totiž len tú časť, ktorá im vyhovovala a napomáhala preferovanej ideológii.

Dnes je jeho meno známe aj v spojitosti s ocenením Rád Ľudovíta Štúra, ktoré je udeľované občanom, ktorí sa pričinili o významné zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, rozvoja vedy, techniky, školstva, športu či kultúry a umenia.

Radoslav Hoppej, foto: internet, nbs

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…