Domov Zdravie Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie aj minerály

Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie aj minerály

0
0

V minulom čísle sme vám predstavili vitamíny, ktoré sú dôležité, aby naše telo fungovalo tak, ako by malo. Dôležitú úlohu okrem nich plnia aj minerály, ktoré treba takisto pravidelne dopĺňať. Ich nedostatok totiž tiež spôsobuje, že sa naše telo správa inak, ako sme zvyknutí.

Minerálne látky sú dôležitou súčasťou nášho organizmu. Pre lepšie pochopenie by sme ich mohli rozdeliť do štyroch základných kategórií. Prvou sú makroprvky, ktorých telo potrebuje najviac.

Sem zaraďujeme sodík, draslík, vápnik, horčík, síru, fosfor a chlór. Ďalšiu skupinu tvoria stopové prvky, ktoré takisto napomáhajú správnemu fungovaniu organizmu.

Hovoríme o látkach ako železo, kremík, zinok, meď, mangán alebo lítium. Tretiu skupinu ultrastopových prvkov tvoria kobalt, molybdén, selén, jód, flór, nikel, chróm, vanád a bór. Poslednou skupinou prvkov sú toxické ultrastopové prvky.

Už z ich názvu vyplýva, že nepatria medzi látky, ktoré náš organizmus potrebuje. Práve naopak, ide o látky ako hliník, olovo, kadmium, ortuť, antimón, arzén a iné, ktoré nášmu telu škodia.

Pozrime sa teda na tie minerálne látky, ktoré majú na naše zdravie najväčší vplyv a ich nedostatok je pomerne častým javom.

Sodík

Prvou dôležitou minerálnou látkou je sodík. Ten v našom tele reguluje hladinu tekutín, zabraňuje vzniku kŕčov, pomáha hydratovať pokožku a tiež napomáha správnej činnosti srdca.

Pri ňom však treba spomenúť, že všetkého veľa škodí. Častejšie ako jeho nedostatok sa u ľudí objavuje presne opačný jav. Vzhľadom na to, že jeho najväčším zdrojom je soľ, nemali by sme to s ňou preháňať.

Hoci je prísun sodíka pre telo veľmi dôležitý, rovnako ako jeho nedostatok nám problémy spôsobuje aj jeho vysoká hladina v organizme. Odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelého človeka predstavuje 1 500 mg.

Túto dávku by ale mali zvýšiť športovci, prípadne ľudia s fyzicky náročnou prácou. Ak ho chcete doplniť inak ako prijímaním soli, siahnite radšej po kapuste, strukovinách, jablkách, prípadne minerálnych vodách.

Draslík

Ďalšou minerálnou látkou, ktorú v tejto súvislosti treba spomenúť je draslík. Jeho nedostatok sa na rozdiel od sodíka u ľudí objavuje dosť často.

Najčastejšími príznakmi jeho nedostatku sú únava, nízky krvný tlak, bolesti hlavy alebo závraty. Práve draslík totiž v našom tele koriguje správnu hladinu krvného tlaku, činnosť srdca a tiež narába s vodným hospodárstvom v tele.

Ak máte pocit, že práve draslík je to, čo si vaše telo varovnými signálmi vyžaduje, zvýšte jeho hladinu konzumáciou bieleho mäsa, banánov, špenátu, zemiakov alebo aj pomocou mandlí a horkej čokolády.

Horčík

Horčík predstavuje pre naše telo akýsi zázrak. Potrebuje ho totiž takmer každá bunka v našom tele, aby pracovala tak, ako má. Problémom je však to, že naše telo si ho nedokáže vyprodukovať a my by sme mu mali pomôcť.

Spravíme tak, ak do svojho jedálnička zaradíme kel, špenát, oriešky, zemiaky alebo slnečnicové a sezamové semiačka. Ak pociťujete príznaky ako bolesti hlavy, častú únavu alebo svalové napätie, zrejme patríte medzi drvivú väčšinu populácie, ktorá trpí jeho nedostatkom.

Vápnik

Silné kosti, zdravé zuby, zrážanlivosť krvi, správna činnosť mozgu či dobrý spánok. To všetko v našom tele zabezpečuje dostatok vápnika. Okrem toho má vápnik priaznivé účinky pri menštruačných bolestiach, nervozite či osteoporóze.

Asi každý vie, že jeho prirodzeným zdrojom sú mliečne výrobky. Okrem nich ho však nájdete aj v sóji, listovej zelenine či v maku.

Fosfor

Fosfor nepatrí medzi minerálne látky, ktoré by sme častejšie vyhľadávali vo výživových doplnkoch prípadne v strave. Spôsobené to môže byť tým, že nevieme, čo všetko v našom organizme spravuje.

Fosfor zvyšuje telesnú zdatnosť, pomáha našim kostiam a zubom a tiež zabezpečuje prenos energie v našom tele. Vyhľadať by ste ho mali v prípade, že pociťujete telesnú únavu, stratu chute do jedla alebo trpíte lámavosťou kostí a zubov.

Jeho nedostatok sa ale u populácie nevyskytuje príliš často. Ak ale predsa máte pocit, že by ste ho potrebovali doplniť, spravíte tak častejšou konzumáciou strukovín, obilnín, mliečnych výrobkov či ovocia.

Jeho odporúčaná denná dávka je 1 200 mg. Prekračovať by ste ju nemali, keďže jeho zvýšená hladina potláča vápnik a teda spôsobuje problémy s jeho nedostatkom.

Chlór

Chlór pozná každý z nás, málokto však v súvislosti s jeho účinkami na náš organizmus. Najväčší vplyv má chlór na trávenie. Pomocou chlóru sa totiž z tela vylučuje žalúdočná šťava a teda sa podporuje chuť do jedla.

Jeho dôležitým poslaním je aj hydratácia organizmu, keďže práve chlór pomáha zadržiavať vodu v tkanivách. Ani jeho nedostatok nepatrí medzi časté problémy, ktorými ľudia trpia.

Ak ale predsa, prejaví sa to na starnutí kože, strate vlasov a zubov a tiež problémoch s močením. Veľká dávka chlóru ale do nášho tela prúdi pitím vody z kohútika či sprchovaním.

Povedzme si teda aj to, kedy je ho v našom tele naopak nadbytočné množstvo. Varovnými signálmi sú napríklad bolesti na hrudníku, hnačka, časté bolesti hlavy, podráždenie hrdla a suchý kašeľ. Aj pri ňom teda platí staré známe – všetkého veľa škodí.

Síra

Poslednou minerálnou látkou zo skupiny makroprvkov, ktorej nedostatok ale aj prebytok spôsobuje zdravotné problémy, je síra. Tá je takisto dôležitá pre zdravé kosti, zuby, nechty a vlasy.

Ak trpíte ich lámavosťou či vypadávaním, môže to byť práve síra, ktorá vášmu organizmu chýba. Tá sa totiž nachádza v mnohých surových potravinách, no pri ich tepelnej úprave sa môže znehodnocovať.

Síra sa nachádza predovšetkým vo vajíčkach, ale tiež v šošovici, mlieku, rybách, listovej zelenine či slnečnicových semenách. Najmä ženy by mali vedieť, že síra je okrem zdravia dôležitá aj pre krásu.

Železo a zinok

Z druhej skupiny minerálnych látok, ktoré sme predstavili na začiatku by sme zabúdať nemali na železo či zinok. Ich nedostatok sa u ľudí vyskytuje tiež pomerne často.

Vieme však, že železo plní dôležitú úlohu pri tvorbe krvného farbiva a prenose kyslíka v tele. Zinok zas ovplyvňuje metabolizmus, urýchľuje hojenie rán a znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Okrem vitamínov, minerálov prvej skupiny je teda dôležité, aby sme do nášho tela prijímali aj stopové prvky, bez ktorých náš organizmus nedokáže fungovať tak, ako by mal.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…