Domov Šport Luka Dončić: 19-ročný basketbalový zázrak

Luka Dončić: 19-ročný basketbalový zázrak

0
0

V basketbalovom svete sa zrejme rodí nová legenda. Ňou je len 19-ročný slovinský basketbalový zázrak Luka Dončić, ktorý napriek svojmu mladému veku zbiera už teraz jeden úspech za druhým. Nie nadarmo ho už dnes basketbaloví fanúšikovia poznajú pod prezývkou Wonder Boy (zázračný chlapec).

Najskúsenejší tínedžer, ktorý kedy basketbal hral. Aj toto píšu zahraničné médiá o slovinskom basketbalistovi Lukovi Dončićovi, na ktorého sa už nevedia dočkať zámorskí fanúšikovia, veď pred tohtoročným draftom NBA sa o ňom hovorilo ako o potenciálnej jednotke, napokon zaujal tretie miesto.

Luka Dončić

Luka Dončić je slovinský basketbalista, ktorý sa narodil 28. februára 1999 v Ljublane. Hráva na pozícii rozohrávača a krídelníka.

Naposledy pôsobil v euroligovom španielskom veľkoklube Real Madrid, s ktorým získal v poslednej sezóne titul v španielske lige a tešil sa aj z triumfu v Eurolige, pričom sa ako najmladší basketbalista v histórii stal aj najužitočnejším hráčom základnej časti tejto súťaže a napokon aj finálového turnaja Final Four.

Ligu vyhral s Realom celkovo trikrát. Okrem toho má na konte triumf v španielskom pohári z roku 2016 a 2017 a aj na majstrovstvách sveta klubov z roku 2015. V lete 2017 sa stal so slovinským národným tímom majstrom Európy.

Talent po otcovi

Basketbal nie je v rodine talentovaného mladíka ničím novým. Jeho otcom je totiž bývalý slovinský basketbalista Saša Dončić, ktorý pôsobil v slovinskej lige, Eurolige a tiež v národnom výbere Slovinska.

Po ukončení aktívnej kariéry sa posadil na trénerskú lavičku, kde dnes vedie jeden z tímov v najvyššej domácej súťaži. Je teda jasné po kom Luka talent zdedil.

Otec ho k basketbalu viedol už od útleho detstva. Keď mal 7 rokov začal hrávať v školskom tíme. Ako sám vraví už tu získal prvé skúsenosti vďaka tomu, že väčšina súperov bolo starších, vyšších a silnejších.

Detská superstar

Prvé úspechy začali prichádzať omnoho skôr ako sme zvyknutí pri iných športovcoch. Keď mal len 12 rokov zúčastnil sa turnaja pre basketbalistov do 14 rokov.

Napriek tomu, že patril medzi najmladších, z turnaja si odniesol cenu pre najužitočnejšieho hráča. Vo februári 2012 bol zapožičaný španielskemu Realu Madrid, ktorý doviedol v mládežníckej kategórii k druhému miestu.

Už vtedy bolo jasné, že ide o skutočný skvost. Dončić zaznamenal v priemere 13 bodov na zápas, čo je v tejto vekovej kategórii úctyhodný výkon.

13-ročná posila Realu

Predstavitelia Realu Madrid vedeli, že takéhoto hráča si nemôžu pustiť a s mladučkým 13-ročným basketbalistom podpísali kontrakt na 5 rokov. Pre Luku to teda znamenalo nielen sťahovanie, nových priateľov a učenie španielčiny, ale aj veľkú školu v jednom z najlepších klubov starého kontinentu.

Ani zmena prostredia ho nevykoľajila a vo februári 2013 priviedol Real Madrid k víťazstvu na celoštátnom turnaji mladých basketbalistov. Aj z tohto turnaja si odniesol ocenenie MVP vďaka priemeru 24,5 bodov, 13 doskokov, 4 asistencie a 6 získaných lôpt na zápas.

V ďalších rokoch získaval v mládežníckych kategóriách ďalšie a ďalšie kolektívne aj individuálne úspechy. Kontrakt s prvoligovým seniorským tímom Real Madrid na seba už nenechal dlho čakať.

16-ročný debutant najvyššej španielskej ligy

Vo veku 16 rokov Dončić debutoval s Realom Madrid ako najmladší hráč ACB ligy v tomto tíme. Celkovo sa v lige stal tretím najmladším hráčom, pričom o dva roky zaostal za Rickym Rubiom a o rok za Ángelom Rebolom.

30. apríla 2015 ho tréner Pablo Laso necelé dve minúty dokonca domáceho stretnutia proti Unicaje Malaga poslal už za rozhodnutého stavu na ihrisku, aby prvýkrát okúsil atmosféru španielskej kráľovskej súťaže.

Prešlo len 15 sekúnd jeho pobytu na palubovke, keď prvýkrát dostal loptu. Nachádzal sa v pravom rohu palubovky za trojkovou čiarou. Neváhal ani sekundu a vystrelil.

Jeho prvý pokus v najlepšej európskej basketbalovej súťaži padol do koša a on si nielenže získal srdcia madridských fanúšikov, ale aj predznamenal, ako sa bude jeho kariéra vyvíjať.

V sezóne 2015-2016 už nechýbal na základnej súpiske madridského „A‑tímu“ pre domácu súťaž ale aj pre euroligu. Mal len 17, keď sa jeho meno pravidelne objavovalo v základnej päťke tímu.

Pochváliť sa teda mohol pôsobením v dvoch najvyšších európskych súťažiach a svojimi výkonmi ani zďaleka nezaostával za omnoho staršími a skúsenejšími spoluhráčmi a súpermi.

Po prvej sezóne pôsobenia v Eurolige získal ocenenie, ktoré je určené pre najväčšiu vychádzajúcu hviezdu ligy. Rovnaké cenu obhájil aj o rok neskôr. Stal sa tiež najmladším hráčom, ktorý vyhral Copa del Rey a druhým najmladším, ktorý odohral v najvyššej španielskej súťaži 50 zápasov (po Ricky Rubiovi).

Zlato z majstrovstiev Európy

Pozvánka do národného tímu bola po výborných a najmä stabilných výkonoch v konkurencii najlepších hráčov Európy už samozrejmosťou. A nestratil sa ani v slovinskom drese.

Na Majstrovstvách Európy v roku 2017 patril medzi najlepších hráčov svojho tímu a veľkou mierou prispel k jednému z najväčších basketbalových úspechov pre svoju krajinu.

V reprezentačnom drese.

Slovinci aj vďaka Lukovi, ktorý na obvode vytvoril silnú dvojičku s krídelníkom Dragičom, ktorú je oporou Miami Heat, porážali jedného silného súpera za druhým.

Finálový zápas so Srbskom síce mladej slovinskej nádeji nevyšiel podľa očakávaní, keď sa v 3. štvrtine zranil, napriek tomu si však z európskeho šampionátu odniesol cennú zlatú medailu.

Poslednou sezónou spečatil svoju budúcnosť

Ešte viac sa o ňom začalo hovoriť v poslednej sezóne, kedy sa stal nenahraditeľným prvým rozohrávačom Realu Madrid. Svoju dominanciu nedokazoval len v domácej lige, ale tiež v Eurolige.

Niekoľkokrát bol menovaný za MVP mesiaca Euroligy. Už začiatkom tohto roka bolo jasné, že meno Luka Dončić bude figurovať aj v drafte NBA. Dončić sa však v tom čase sústredil len na najbližšie zápasy s Realom Madrid, ktorý chcel dotiahnuť k vysnívanému titulu.

Svojimi výkonmi sa neustále zapisoval do histórie. V máji dosiaholv španielskej lige svoj prvý tripple‑double, pričom sa stal najmladším hráčom v histórii ligy, ktorému sa to podarilo.

Cesta Realu Madrid za triumfom v Eurolige pokračovala takmer bez zaváhaní. Aj vďaka jeho výkonom získal Real 10. titul v Eurolige v klubovej histórii. Jeho neuveriteľné čísla mu priniesli nomináciu pre najužitočnejšieho hráča Euroligy.

S trénerom bieleho baletu Pablom Lasom.

Priemery 16 bodov, 4,8 doskokov a 4,3 asistencie mu zabezpečili, že práve on sa do histórie zapísal ako najmladší hráč Euroligy, ktorý si po extrémne vydarenej sezóne vybojoval ocenenie pre najužitočnejšieho hráč, ktoré mu odovzdali pred finálovým turnajom.

Domov si však okrem tohto honoru a pohára pre víťaza Euroligy odniesol aj ďalšie ocenenie, ktorým sa pýšia len tí najlepší basketbalisti. Stal sa tiež najužitočnejším hráčom Final Four.

Okrem titulu v Eurolige si Dončić v tejto sezóne pripísal aj titul v španielskej lige, kedy Real vo finále porazil Baskoniu a získal tak 34. titul v klubovej histórii.

S futbalistami Marcelom a Ronaldom.

Oblečie dres Mavericks

Chýry o talentovanom basketbalistovi sa veľmi rýchlo doniesli aj do zámoria. Meno Luka Dončić nechýbalo ani v drafte zámorskej NBA, kde slovinský basketbalista figuroval na 3. mieste.

Aj keď sa o ňom špekulovalo ako o absolútnej jednotke, Phoenix Suns, ktorí vyberali ako prví siahli po podkošovom hráčovi a hráča hrajúceho v podkošovom priestore uprednostnilo aj Sacramento Kings.

Po obvodovom hráčovi siahla až Atlanta a voľba bola jednoznačná. V nasledujúcej sezóne však bude Luka hráčom Dallasu Mavericks, pretože práve tam ho Atlanta vymenila za typického rozohrávača a budúcoročný draftový výber v prvom kole.

Podľa odborníkov draft dopadol pre Luku najlepšie ako mohol, pretože napokon skončil v tíme, kde sa môže učiť od najlepšieho Európana, aký kedy v NBA pôsobil. Dallaský klenot Dirk Nowitzki sa už vyjadril, že sa na mladučkú európsku hviezdu teší.

Kariéra Luku Dončića ide skutočne raketovým tempom a bude zaujímavé sledovať, či zaboduje aj v najlepšej profilige sveta a stane sa ďalšou ikonou NBA.

pepe, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…