Domov Komentáre LUKÁČ: Alma mater

LUKÁČ: Alma mater

0
0

Súčasná pandemická situácia sa výrazne dotkla aj školstva. Priniesla situácie, ktoré si vyžadujú úpravu spôsobov, ako vyučovať. Prierezovo sa dotkla každej úrovne vzdelávania a to nielen žiakov, ale aj pedagógov. Zvýšili sa požiadavky na kreativitu vo vyučovacom procese. Okrem toho sa v poslednej dobe často debatuje o vysokých školách a ich kvalite a i kvantite.

Je mi smutne, keď musím skonštatovať, že od roku 2009 neustále klesá počet študentov na vysokých školách. Nejak sa nám nedarí dopracovať sa k priemeru OECD.

Môžeme špekulovať o príčinách. Možno demografia, možno migrácia študentov do zahraničia. Naviac je veľký verejný dopyt po zvyšovaní kvality vzdelávania, čo je však možno ľahšie povedať ako uskutočniť. I keď už prebiehajú nejaké diskusie na túto tému, chcem veriť, že rozhodnutia budú ponechané viac na odborníkoch ako na politikoch.

Veď aj od toho bude závisieť naša budúcnosť. Páči sa mi myšlienka Alvina Tofflera: „Negramotní budúcnosti nebudú tí, ktorí nevedia čítať. Budú to tí, ktorí nevedia, ako sa učiť.“ Myslím, že to je presne to, čo sa očakáva od našich škôl. Naučiť nás učiť sa a aj kriticky myslieť.

Nedávno som navštívil svoju „Alma Mater“ Prešovskú univerzitu v Prešove. Mal som tú príležitosť, na pôde rektorátu, sa stretnúť s rektorom PU prof. Petrom Kónyom. Okrem neho boli prítomní aj prorektori prof. Gabriel Paľa a doc. Peter Adamišin.

Využijúc túto možnosť sme na stretnutí spolu prebrali niekoľko vážnych tém týkajúcich sa najmä vysokoškolského prostredia. Rozprávali sme sa o ostatnej schválenej novele zákona o vysokých školách.

Debatovali sme aj o financovaní vysokých škôl, i o programovom vyhlásení vlády a pláne obnovy. Na pretras prišli aj akreditačné štandardy a ich implementácia a nezabudli sme ani na aktuálne pandemické opatrenia týkajúce sa univerzít.

Želám vedeniu Prešovskej univerzity veľa úspechov, konštruktivizmu a tvorivých invencií pri etablovaní sa v slovenskom vysokoškolskom priestore!

Jozef Lukáč, poslanec NR SR za hnutie Sme rodinaNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 47/2020: Argentínska futbalová legenda je už v nebi

Športový svet je chudobnejší o jednu z najväčších futbalových legiend. Fantastického hráča…