Domov Ekonomika M. Viskupič: Centrálny register účtov – naše pripomienky boli akceptované

M. Viskupič: Centrálny register účtov – naše pripomienky boli akceptované

0
0

Vláda na minulotýždňovom rokovaní schválila vznik Centrálneho registra bankových účtov na Slovensku. Návrh zákona tak mieri do NR SR. Register bankových účtov bude prístupný pre orgány činné v trestnom konaní. Vytvorenie Centrálneho registra vyplýva z Návrhu na systémové určenie zodpovednosti ministerstiev a niektorých orgánov verejnej moci pre jednotlivé odporúčania Finančnej akčnej skupiny (FATF) a Výboru expertov Rady Európy pre hodnotenie opatrení proti legalizácii výnosov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu MONEYVAL.

„Využitie dát z registra bude predpokladom pre následné zaistenia majetkov a výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti, ako aj pre účinné predchádzanie, odhaľovanie a vyšetrovanie organizovanej trestnej činnosti, korupcie, legalizácie výnosov z financovania terorizmu a daňových únikov.

OČTK dostávajú tieto informácie od finančných inštitúcií už dnes. Rozdiel je len v tom, že po novom ich získajú oveľa rýchlejšie, a to pomocou technológie, ktorá je vo svete štandardom,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Vytvorenie registra bude štát stáť cez tri milióny eur a financovaný by mal byť z Plánu obnovy, pričom boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí sú prioritnými oblasťami ministerstva vnútra v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Po kritike bol návrh zákona upravený

Po predstavení paragrafového znenia návrhu na vytvorenie Centrálneho registra minulé leto dostalo ministerstvo vnútra vyše tristo pripomienok, z ktorých polovica bola zásadných.

Návrh kritizoval hlavne súkromný sektor, ale aj viaceré štátne inštitúcie s obavami zneužívania a narúšania bankového tajomstva. Nesúhlasila s ním dokonca ani Európska komisia.

Hlavným problémom pôvodného znenia bolo denné zasielanie zostatkov na účtoch do registra. Proti tejto ambícii sa rázne vyjadril aj predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič a viacerí členovia koaličnej strany SaS.

„Považujeme za správne, že ministerstvo vnútra nejde napokon nad rámec európskej smernice, ktorá od nás vôbec nežiadala kontrolovať zostatky na účtoch.

Ako sme avizovali, tento krok by sme považovali za zásadný zásah do ústavných práv občanov na súkromie a bankové tajomstvo. Aj preto sme boli pripravení vetovať tento návrh zákona,“ uviedol Viskupič.

„Som veľmi rád, že ministerstvo vnútra vypočulo pripomienky súkromného sektora a tiež naše pripomienky. Našiel sa všeobecne akceptovaný kompromis, ktorý prenáša potrebnú európsku reguláciu do nášho právneho systému a prináša len nutné množstvo nových regulácií bez gold­platingu, teda zbytočného sprísňovania európskych smerníc,“ doplnil predseda Výboru pre financie a rozpočet.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Čo nás čaká v roku 2022

Nový návrh v praxi

Návrh zákona s novým znením, ktorý bol vládou schválený, už prístup k zostatkom na účtoch neobsahuje. Po novom budú banky musieť denne elektronicky vkladať a zapisovať informácie a údaje o tom, kto má kde a aké konto.

Okrem vyňatia prístupu k zostatkom na účte sa takisto nebude vedieť dostať ani k transakciám, ktoré na účtoch bežne prebiehajú. Za správnosť a úplnosť údajov zapísaných do registra budú zodpovedať samotné banky.

Register bude obsahovať názov a adresu inštitúcie, ktorá účet vedie, dátum založenia účtu, číslo účtu a IBAN, identifikačné údaje klienta a dátum vzniku a zániku oprávnenia klienta na nakladanie s finančnými prostriedkami na účte. Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí sú prioritnými oblasťami ministerstva vnútra v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

„Oprávnení žiadatelia nebudú dostávať iné informácie ako tie, ktoré už dnes môžu žiadať od finančných inštitúcií. Návrhom zákona sa nemení súčasné postavenie žiadateľov o informácie z finančných inštitúcií.

Zavádza sa len nový nástroj, ktorý predstavuje podstatne modernejší a rýchlejší technologický postup získavania údajov. Takto by sa mala zvýšiť efektivita odhaľovania, vyšetrovania a stíhania páchateľov závažných trestných činov,“ spresnil Viskupič.

„Práve správne vyváženie legislatívy, aby bola účinná proti trestnej činnosti, zároveň rešpektovala bankové tajomstvo, ochranu osobných údajov ale i samotnú dôstojnosť a súkromie každého občana, je aj pri tomto zákona tá najväčšia výzva.

Prvé skúsenosti po jeho prijatí ukážu, ako sa nám podarilo túto výzvu naplniť,“ dodal na záver poslanec Marián Viskupič.

Správcom Centrálneho registra bude ministerstvo financií, ktoré následne ešte vydá všeobecne záväzný právny predpis, upravujúci podrobnosti o náležitostiach štruktúre a formáte zasielaných informácií, ako aj ďalšie podrobnosti o spôsobe odovzdávania údajov.

V prípade, že návrh bude schválený aj v parlamente, ministerstvo by malo uviesť Centrálny register účtov do prevádzky od januára budúceho roka.

tv, foto: TASR/Jakub Kotian



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…