Domov Ekonomika M. Viskupič: Dôchodkový systém je ďaleko najväčší problém Slovenska

M. Viskupič: Dôchodkový systém je ďaleko najväčší problém Slovenska

0
0

Strana SaS minulý týždeň predložila do parlamentu svoju vlastnú verziu Ústavného zákona o dôchodkoch, ktorá je podľa slov Richarda Sulíka kompromisným znením, ktoré vzniklo po konzultáciách s najväčšími odborníkmi na Slovensku.

SaS apelovala na korekciu dôchodkového systému už dlhšiu dobu, minulú jeseň dokonca poslanci tejto strany usporiadali odbornú konferenciu „Ako má vyzerať dobrý ústavný zákon o dôchodkoch“, na ktorej sa zúčastnili skoro všetky kapacity, ktoré sa na Slovensku dôchodkom venujú.

Nový dôchodkový zákon v štyroch bodoch

SaS predložila návrh na nový ústavný zákon v znení, v ktorom majú špecificky vyhradené tieto body: Kto vymyslí nové výdavky v dôchodkovom systéme, ten bude musieť zároveň povedať, kde na to zoberie.

Nie na dlh, ale či zoberie učiteľom, zdravotníkom, alebo či zavedie nové dane. Druhý bod je v náprave škôd, ktoré napáchala bývalá vláda tým, že ľuďom nanútila dlhopisy.

Podľa návrhu sa ľudia presunú do fondov, kde majú šancu, že si nasporia na slušný dôchodok. Zároveň bude zabezpečené, že už nebude možno presúvať sporiteľov z fondov bez aktívneho súhlasu sporiteľa.

Po tretie je podľa SaS potrebné zafixovať veľkosť druhého piliera voči prvému pilieru a zaviesť povinný vstup mladých do II. piliera.

Po štvrté chce SaS ústavne zakotviť, že človek, ktorý si nasporí nadpriemerne, ten nebude nútený, aby si kupoval dôchodok za všetky svoje peniaze, keď nechce.

To znamená, že keď už bude mať zabezpečený doživotný dôchodok vo výške, ktorú určí zákon, so zvyškom bude môcť slobodne nakladať.

Výdavky Sociálnej poisťovne sú najvyššie

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič poukazuje na problém s dlhodobou udržateľnosťou verejných financií. Práve dôchodkový systém, najväčší výdavok štátu, potrebuje reformu.

„Veľkosť každého problému je možné vyjadriť v peniazoch. Dôchodkový systém je ďaleko najväčší problém Slovenska. Výdavky Sociálnej poisťovne sú aktuálne približne 10 mld. eur ročne a je to najvyšší výdavok z celých verejných financií.

Pre porovnanie, ďalšie najväčšie výdavky sú zdravotné výdavky v hodnote 5,7 mld. eur ročne a v školstve v hodnote približne 3,2 mld. eur ročne.

Z týchto čísel je jednoznačne zrejmé, že udržateľnosť dôchodkového systému je pre zdravie verejných financií na Slovensku absolútne kľúčová téma.

Nech nám je také Grécko zlým príkladom. Počas minulej krízy sme v priamom prenose sledovali, kam vedie nezodpovedná politika verejných financií, neriešenie štrukturálnych problémov a kupovanie si voličov.

A nebolo to ani v desiatkach rokov, populistické riešenia rozložia krajinu na súčiastky rýchlo a trpia práve obyčajní ľudia,“ konštatuje Viskupič.

Dôchodkový systém je možné zničiť aj nič nerobením

Nečinnosť súčasného ministra práce nie je jediným dôvodom, prečo je stav dôchodkového systému alarmujúci.

Podľa viacerých analytikov a odborníkov to bola práve reforma dôchodkového systému za bývalej vlády, ktorá zhoršila výhľad dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

„Budúce nekryté záväzky dôchodkového systému, v horizonte 50 rokov, sú totiž okolo 300 % HDP. Dôchodkový systém je možné zničiť aj nič nerobením.

Budúce záväzky dôchodkového systému sú také obrovské, že zvládnuť sa to dá iba vtedy, ak časť z nich presunieme zo štátu na súkromné, kapitalizačné piliere. U nás je to najmä II. pilier.

Na to však tie systémy musia fungovať. Skoro 7 mld. eur našich dôchodkových úspor je stále v dlhopisoch, kde strácajú 10 % ročne, a to ešte pri viac ako 10 % inflácii.

Dá sa povedať, že iba za posledný rok stratili kvôli nášmu nič nerobeniu sporitelia 20 až 25 % svojho budúceho dôchodku. Namiesto toho, aby II. pilier zabezpečil ľuďom lepšie dôchodky, stane sa opak. Preto to musíme brať vážne,“ upozorňuje Viskupič.

Zlé načasovanie?

Po minulotýždňovej tlačovej besede bola strana SaS kritizovaná za zlé načasovanie podania zákona. Poslanec Viskupič, stranícky tímlíder pre verejné financie, však tvrdí, že koaličná kríza je v tomto prípade irelevantná a nejde o boj.

Načasovanie strana nepovažuje za problematické a naopak tvrdí, že je načase, aby bol dôchodkový systém upravený.

„Máme to v programovom vyhlásení vlády. Dali sme pánovi ministrovi rok čas na to, aby sa nejaká reforma pripravila. Koniec koncov, dôchodky sú agendou ministerstva sociálnych veci a pána ministra.

Následne, keď sa situácia stále nehýbala, tak sme skoro pred rokom v rámci SaS urobili konferenciu o ústavnom zákone o dôchodkoch, za účasti všetkej odbornej verejnosti.

Debatovali sme a predstavili návrh a na základe pripomienok sme ho dopracovali, aby sme ukončili status quo. Preto to načasovanie. To nie je výzva na súboj, je to výzva na to, aby sa veci pohli dopredu,“ dodáva na záver Viskupič.

tv, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…