Domov Ekonomika M. Viskupič: Musíme zabezpečiť, aby podnikateľ, ktorý platí dane čestne a poriadne, bol vo výhode oproti tomu, ktorý dane neplatí

M. Viskupič: Musíme zabezpečiť, aby podnikateľ, ktorý platí dane čestne a poriadne, bol vo výhode oproti tomu, ktorý dane neplatí

0
0

Počas piatkového rokovania 40. parlamentnej schôdze sa na pôde Národnej rady SR rokovalo o dôležitých zákonoch z rezortu financií. Okrem návrhu zákona o cenách, vďaka ktorému je Slovensko o krok bližšie k zrušeniu používania jedno a dvojcentových mincí, sa rokovalo aj o vládnom návrhu zákona o správe daní, tzv. daňový poriadok. Oba návrhy zákonov pochádzajúce z ministerstva financií boli schválené v prvom čítaní a na budúcej schôdzi sa očakáva ich finálne schválenie.

Cieľom návrhu novely zákona o daňovom poriadku je vytvorenie nových efektívnych nástrojov v boji proti daňovým podvodom, ale takisto aj motivácia daňových subjektov k dobrovoľnému plneniu svojich daňových povinností. Predseda finančného výboru NR SR a poslanec za stranu SaS Marián Viskupič návrh zákona vníma pozitívne.

„My ako strana SaS veľmi často hovoríme, že zvyšovanie daní je pre nás červená čiara. Zároveň je vždy dôležité povedať B. Slovensko má veľké rezervy vo výbere daní v existujúcich sadzbách.

Keď nechceme dovoliť zvyšovanie, potrebujeme správne nastavené mechanizmy, aby štát dokázal efektívnejšie vyberať dane, ktoré na svoje fungovanie potrebuje. Predložený návrh zákona je práve tým potrebným nástrojom. Preto pochvala ministerstvu financií, takisto aj finančnej správe, že sa do týchto zmien pustili,“ uviedol Viskupič počas vystúpenia.

Odmena pre poriadnych

Vládny návrh zákona pochádzajúci z rezortu financií v pléne Národnej rady odôvodnil aj minister financií Igor Matovič. „Daňové subjekty, ktoré si budú zodpovedne plniť svoje daňové povinnosti, napríklad včasné podávanie daňových priznaní a platenie dane, budú odmeňované benefitmi, napríklad vyhotovenie čiastkového protokolu v rámci výkonu daňovej kontroly a určenie lehoty najmenej pätnásť dní vo výzve na plnenie si povinností v súvislosti s vykonaním daňovej kontroly alebo výkonom miestneho zisťovania.

Naopak, tí podnikatelia, ktorí nebudú hodnotení ako spoľahliví, budú motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu,“ vyjadril sa Matovič k návrhu zákona o daňovom poriadku.

„Podnikateľ, ktorý platí dane čestne a poriadne, je samozrejme v zásadnej nevýhode oproti podnikateľovi, ktorý obchádza platenie rôznych daní. Poctivý podnikateľ má vyššie náklady, a oproti nečestnému kolegovi má sťaženú konkurenčnú pozíciu.

Ak zabezpečíme, aby sa dane vyberali efektívnejšie a zároveň aby ten, kto ich platí, mal ešte aj určité výhody, tak pomáhame dvakrát. Zmenšuje sa konkurenčná nevýhoda poctivého podnikateľa oproti nepoctivému. Práve takto sa posilnia v krajine poctiví a zodpovední podnikatelia, z čoho následne profituje celá krajina, zamestnanosť a vo finále aj verejné financie,“ dodal Viskupič.

Index daňovej spoľahlivosti

Jednou z hlavných zmien v návrhu zákona o správe daní je aj úprava definície indexu daňovej spoľahlivosti ako hodnotenie daňového subjektu, ktorý je podnikateľom registrovaným na daň z príjmu. Hodnotiť sa bude na základe plnenia jeho povinností voči finančnej správe a na základe jeho ekonomických ukazovateľov.

„Spomínaný index je transparentné a objektívne hodnotenie daňových subjektov na základe ich plnenia povinnosti voči finančnej správe. Úplne prirodzený je cieľ, aby sa daňové subjekty motivovali k plneniu týchto povinností, čo vo finále zlepší ich pozíciu.

Daňové subjekty s výborným hodnotením budú mať nárok na benefity, napríklad teda dlhšie lehoty na vyjadrenie a predkladanie dokladov, alebo zníženie sumy za úhradu záväzného stanoviska na polovicu. Čiže dobrý, poctivý podnikateľ bude mať nižšie náklady. Je to ďalšia forma pomoci, ktorá sa dostane tomu poctivému podnikateľovi.“ okomentoval index predseda finančného výboru.

Takisto, v rámci boja proti daňovým podvodníkom sa zavádza inštitút vylúčenia fyzickej osoby z podnikateľského prostredia, teda takáto osoba nebude môcť byť štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu.

Táto úprava umožní správcom dane vydať rozhodnutie o vylúčení osobe, ktorá je štatutárom daňového subjektu, a teda tento subjekt závažným spôsobom porušuje svoje daňové povinnosti.

„Je to ďalší krok k tomu, aby sme dokázali robiť rozdiely medzi poctivými, zodpovednými podnikateľmi a podvodníkmi,“ dodal Marián Viskupič.

Registrované účty

Súčasťou novely je tiež úprava zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá zavádza novinku v podobe možnosti odberateľa overiť si, či platí za dodaný tovar alebo službu na bankový účet dodávateľa, ktorý je finančnej správe známy.

Bude sa vyžadovať, aby všetci platitelia elektronicky oznámili svoje bankové účty na vopred vyplnenom formulári, ktoré budú používať v súvislosti s podnikateľskou aktivitou podliehajúcou dani z pridanej hodnoty.

Finančná správa bude zverejňovať aktualizovaný zoznam takto oznámených bankových účtov. Ak odberateľ uhradí platbu dodávateľovi na jeho účet oznámený finančnej správe, nebude musieť ručiť za DPH v prípade, že ju dodávateľ neodvedie.

„Práve túto zmenu považujem za kľúčovú. Pretože aktuálne ak sa aj Finančnej správe podarilo odhaliť a dokázať daňový podvod, reálna vymožiteľnosť financií bola mizivá,“ uzatvára poslanec Viskupič.

tv, foto: TASR/shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…