Domov Ekonomika M. Viskupič: Situácia zďaleka nie je ružová

M. Viskupič: Situácia zďaleka nie je ružová

0
0

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zverejnila novú Správu o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Jej záver je pre Slovensko varovný – dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa po dvoch rokoch zhoršuje.

Správa RRZ okrem vývoja dlhodobej udržateľnosti ako najdôležitejšieho cieľa zákona hodnotí aj dodržiavanie ústavného limitu na dlh, ako aj ďalšie zákonom stanovené povinnosti, najmä v oblasti poskytovania a zverejňovania údajov, dlhu samospráv a financovania ich kompetencií.

Dodržiavanie udržateľnosti verejných financií je hlavným cieľom rozpočtovej zodpovednosti. Ochrana dlhodobej udržateľnosti hospodárenia na Slovensku bola v roku 2020 ukotvená v novele Ústavy Slovenskej republiky.

Pásmo vysokého rizika

Aktuálne sa udržateľnosť verejných financií nachádza v najhoršom stave za posledných 10 rokov. Už pred vypuknutím pandémie boli verejné financie najhoršie ohrozené od roku 2013, no v jej priebehu ukazovateľ klesol.

Zatváranie ekonomiky ako protipandemické opatrenie, vojna na Ukrajine a následná ekonomická kríza však opätovne posunuli ukazovateľ do pásma vysokého rizika.

Na zhoršujúcu sa udržateľnosť verejných financií na Slovensku upozorňujú aj analytici z Európskej komisie – podľa nich je udržateľnosť verejných financií najhoršia v rámci celej Európskej únie.

Opatrenia s negatívnym dopadom na rozpočet

RRZ tvrdí, že čerstvo prijaté opatrenia na podporu boja proti inflácii sú vzhľadom na zlý stav verejných financií v rozpore s hlavným cieľom rozpočtovej zodpovednosti.

Schvaľovanie takýchto zmien s významným trvalým negatívnym dopadom na rozpočet sa deje bez toho, aby došlo k ich prefinancovaniu.

Na dlhodobú neudržateľnosť balíčka protiinflačných opatrení upozorňoval aj predseda parlamentného finančného výboru a poslanec za stranu SaS Marián Viskupič.

Už počas schvaľovania návrhov z dielne ministerstva financií Viskupič upozorňoval, že na opatrenia ako sú krúžkovné a plošné príspevky jednoducho v štátnom rozpočte zdroje nie sú.

Po prelomení veta prezidentky a schválení ‚prorodinného‘ balíčka dala strana SaS koalícii ultimátum o odchode Igora Matoviča z vlády.

„Poslednou kvapkou pre odchod SaS z vlády bol protiinflačný balíček, ktorý je skôr proinflačný ako protiinflačný. Je to 1,2 miliardy ročne vyhodená nesprávnym a často nerealizovateľným spôsobom.

Na tomto bode sa dalo poukázať na všetko – na to autoritárstvo, na nepočúvanie odborníkov, to, že to malo byť prijaté behom šiestich dní. Na našej argumentácii sa nič nezmenilo.

Prekáža nám, že namiesto odborných riešení, ktoré presadzujeme a o ktorých my chceme diskutovať sa presadzujú dogmy a jadrové zbrane, ktoré vo finále stoja len peniaze a neriešia situáciu,“ hodnotí situáciu Viskupič.

RRZ varovný prst už dvihla

Jedným z ďalších indikátorov zlého stavu verejných financií a zlého hospodárenia ministerstva financií je aj zvýšená prognóza výšky deficitu. RRZ v svojom Monitoringu plnenia rozpočtu na rok 2022 analyzovala hospodárenie štátu v roku 2022 oproti schválenému rozpočtu.

Odhadovaná úroveň deficitu bola Radou mierne zvýšená, oproti júnovej prognóze došlo k nárastu schodku o 59 mil. eur. Deficit tak po novom môže dosiahnuť úroveň 3,972 mld. eur.

„Nezmysel pre realitu, kopa klamstiev, spolupráca s fašistami, hrozba rozpadu verejných financií. Aj keď roky 2020, 2021 a aj aktuálny 2022 sú z dôvodu rôznych kríz ťažké, treba však rešpektovať ich výsledok – sumárny rast zadlženia o cca 15 miliárd eur.

Rešpektujúc tento fakt, minister financií nemôže proti vôli celej odbornej verejnosti pretlačiť ďalšie dlhodobé zadlžovanie. Je to extrémne nezodpovedné práve voči deťom, v mene ktorých sa to deje.

Vytvorené dodatočné dlhy budú splácať práve oni. Aj z rodinných rozpočtov všetci vieme, že to najhoršie, čo môžeme dať deťom do vienka, sú práve dlhy. Vlani neznížili výšku svojho štátneho dlhu len tri krajiny v EÚ.

Bohužiaľ medzi nimi je aj Slovensko. Priemerne sa v EÚ dlh znížil o 5 %, kým nám dlh vlani o cca 3 % narástol,“ komentuje aktivity ministerstva financií Viskupič.

tv, foto: TASR/Pavel NeubauerNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…