Domov Zahraničie Macron hostil lídrov sveta pri príležitostí osláv stého ukončenia prvej svetovej vojny

Macron hostil lídrov sveta pri príležitostí osláv stého ukončenia prvej svetovej vojny

0
0

Počas uplynulého víkendu sa konali vo Francúzsku oslavy stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny. Počas týchto osláv prijal francúzsky prezident na slávnostnej ceremónii až okolo 80 svetových lídrov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa počas uplynulého víkendu dostal do pozície hostiteľa, kedy počas slávnostných ceremónií stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny prijal mnohých svetových lídrov, medzi ktorými boli viacerí významní politici, od amerického prezidenta Donalda Trumpa až po ruského prezidenta Vladimira Putina.

Koniec prvej svetovej vojny

Koniec prvej svetovej vojny sa oficiálne datuje k 11. novembru 1918, kedy bolo podpísané prímerie v meste Compiegne na severe Francúzska. To ukončila jeden z najkrvavejších konfliktov v moderných dejinách ľudstva.

Správy zo stretnutí a oficiálnych príhovorov

Práve francúzsky prezident nastolil kľúčovú tému, keď naznačil, že „keď ľudia cítia, že inštitúcie ich nedokážu ochrániť, hľadajú jednoduché odpovede v populizme, nacionalizme…“

Okrem výziev na poučenie sa z minulosti zazneli aj výzvy pre budúcnosť. Práve Macron naznačil potrebu budovania európskej armády, ktorá by dokázala spoločne obrániť dosiahnuté výdobytky súčasného mieru pre celý kontinent.

Mierové fórum ako možnosť na diskusiu pre svetových lídrov

Francúzsky prezident si vyskúšal aj úlohu vodcu Európy, keď dostal príležitosť ukázať, či dokáže preniesť svoje ambície do reálnych výsledkov.

Pozornosť sa sústredila nielen na oficiálne oslavy, ale aj na mierový summit Paris Peace Forum, ktorý sa uskutočnil od 11. do 13. novembra, teda po oficiálnych oslavách s cieľom, aby nielen vodcovia sveta mohli diskutovať o otázkach medzinárodnej bezpečnosti.

Aj keď impulz na vznik tohto fóra priniesol prezident, organizácia už bola na pleciach najmä mimovládneho sektora v spolupráci s akademickými inštitúciami a francúzskym ministerstvom zahraničných vecí.

Zľava: Melánia Trumpová, Donald Trump, Angela Merkelová, Emmanuel Macron s manželkou Brigitte a Vladimir Putin.

Počas troch dní sa otvorili viaceré témy svetovej spolupráce a bezpečnosti. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo, že „medzinárodná spolupráca je kľúčová pre riešenie globálnych výziev a zabezpečenie trvalého mieru“.

Preto cieľom podujatia bolo priniesť za jeden stôl všetkých aktérov globálnej spoločnosti od štátov až po občanov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …