Domov Slovensko Maďarič opustil Smer-SD: Dôvodom mal byť aj Danko

Maďarič opustil Smer-SD: Dôvodom mal byť aj Danko

0
0

Marek Maďarič bol poslancom strany Smer-SD od roku 2000. V začiatkoch bol hovorcom strany, neskôr šéfoval mediálnemu a tlačovému oddeleniu a bol aj šéfom volebného tímu strany.

Dnes už viac nechce byť súčasťou koaličného trojlístka Smeru, SNS a Mosta‑Híd. V parlamente bude naďalej pôsobiť ako nezávislý poslanec.

Vedel, prečo odchádza

„Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov,“ komentoval svoj odchod poslanec Maďarič.

Bývalého ministra kultúry hlboko zasiahli aj skutočnosti, ktoré súviseli s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Práve to bol dôvod, prečo Maďarič krátko po tejto vražde podal demisiu.

„Ako ministra kultúry ma vražda novinára stavia pred vážne otázky…“ povedal krátko po svojej demisii. Na poste ministra kultúry ho nahradila Ľubica Laššáková.

Danko ako ďalší dôvod

To, že sa Maďarič už naďalej nezhodoval s postojmi svojho politického klubu a nedokázal v sebe nájsť dostatok entuziazmu podporovať vládne návrhy, ovplyvnil ešte jeden faktor.

Mal ním byť predseda parlamentu a predseda národniarov Andrej Danko. „Nechcem byť súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie,“ vyjadril sa už nezávislý poslanec Maďarič.

Zdôraznil tým, že Danko sa snaží presadiť tvrdý program centralizácie moci po vzore Orbána či Kaczynskeho. Týchto ľudí označil Danko za schopných, šikovných a múdrych ľudí, ktorí vedú svoj národ.

Danko reagoval na Maďaričove slová tým, že podľa neho ide iba o nedorozumenie a v skutočnosti nie je on dôvodom, prečo bývalý minister kultúry odchádza z koalície.

„Ja si myslím, že dosť jasne deklarujem pozíciu Slovenska v rámci európskych štruktúr aj v rámci zahraničnej politiky, takže to celkom nechápem,“ znelo vyjadrenie predsedu parlamentu.

Fico s Maďaričom nerátal

Predseda strany Smer‑SD Robert Fico o odchode Maďariča vedel už dlhšie. „On už dávno odišiel a teraz urobil iba formálny akt. Vzdal sa funkcie ministra kultúry a podpredsedu strany a v mnohých prípadoch buď nehlasoval s vládnou koalíciou, alebo hlasoval inak,“ vyslovil predseda Fico a zároveň Maďaričovi poďakoval a poprial všetko dobré.

Smer‑SD má tak aktuálne v poslaneckom klube 48 členov. SNS ich má 15 a Most‑Híd 13. Ide tak o 76 poslancov koalície, čo je len tesná väčšina. Kam a akým smerom sa budú uberať kroky Maďariča, nie je isté.

Môže založiť novú stranu, pridať sa k existujúcej alebo vyhlásiť prezidentskú kandidatúru. Isté je len to, že Smer‑SD už v jeho plánoch nefiguruje.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kameň-papier-nožnice s letiskovým pracovníkom

Pracovníci letiska sú väčšinou nenápadní a ak sa o nich hovorí, tak väčšinou v tom horšom …