Domov Zahraničie Maďarsko zachvátili demonštrácie proti Orbánovi

Maďarsko zachvátili demonštrácie proti Orbánovi

0
0

V Maďarsku posledné dni pretrvávajú protesty, ktoré sú namierené proti reforme zákonníka práce, ktorú v strede minulého týždňa schválil maďarský parlament prostredníctvom väčšiny vládnej strany Viktora Orbána.

Po tom, ako maďarskí poslanci odhlasovali kritizovanú reformu zákonníka práce, sa v Maďarsku spustila vlna nevôle sprevádzaná protestmi, ktoré pretrvávajú už niekoľko dní aj napriek teplotám pod nulou.

Reforma nevyšla podľa predstáv

Po tom, ako maďarský parlament schválil niekoľko diskutabilných reforiem v oblasti súdnictva a školstva, narazil na prvý zásadný odpor zo strany verejnosti, kedy medzi protestujúcimi nie sú len podporovatelia opozície, ale aj voliči strany Viktora Orbána.

Pravicová vláda tak po prvý raz čelí vzácnemu a trvalému protestu. Len v ostatnú nedeľu prešlo cez Budapešť okolo 15 000 protestujúcich a počas celého týždňa bolo viacero menších protestov.

Čo prináša reforma zákonníka práce

Podľa novej reformy zákonníka práce sa zvyšuje počet nadčasov zo súčasných 250 až na 400 hodín počas roka.

Zároveň zamestnávateľ môže tieto nadčasy vyplácať namiesto v jednom roku, až po troch rokoch, čo Maďari považujú za otrocké právo, ktoré zvýhodňuje zamestnávateľov a zotročuje pracujúcich.

Spojenie opozície

Zástupcovia viacerých opozičných strán, odborov a mimovládiek sa stretli a dohodli na novej stratégii odporu voči Orbánovej vláde, čím sa preukázala schopnosť mobilizácie na podporu maďarského obyvateľstva.

Vláda opodstatnený hnev obyvateľov zľahčuje a protesty považuje za organizované zvonka a za všetkým vidí Georga Sorosa, ktorý sa snaží rozbiť maďarskú demokraciu.

To však protestujúci odmietajú a vysmievajú sa zo stále opakujúceho sa zvaľovania viny na niekoho iného, keď si vládna strana nedokáže priznať vlastné zlyhanie, ale hľadá vinníka inde, ako to bolo už niekoľkokrát predtým.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…