Domov Slovensko Mafiánska poprava či štátny prevrat? Prečo zomrel Ján Kuciak?

Mafiánska poprava či štátny prevrat? Prečo zomrel Ján Kuciak?

0
0

Toto je pravdepodobne najdôležitejšia otázka dňa. Je dôležitá pre rodinu zavraždených, ich kolegov z médií, politikov, občanov i budúcnosť našej krajiny.

Aj preto sa ohľadom motívu brutálnej vraždy vedú mnohé špekulácie a aj samotná polícia pripustila, že pracuje s viacerými možnými verziami. Snažili sme sa pre vás popísať jednotlivé možnosti, čo hovorí pre, čo hovorí proti každej z nich.

1. Talianska mafia

Ako prvý prišiel s touto teóriou novinár Tom Nicholson. Podľa neho by za vraždou mohla stáť talianska mafia, pretože práve o nej Kuciak pripravoval článok.

Jeho verziu v televízii TA 3 potvrdil aj bývalý novinár Plus 7 dní Ivan Mego, ktorý tvrdil, že pôvodne chcel článok o talianskej mafii publikovať on, avšak po tom, čo mu to jeho vydavateľ „stopol“ posunul informácie Jánovi Kuciakovi, ktorý na nich naďalej pracoval.

Z utorka na stredu publikoval portál Aktuality.sk, pre ktorý zavraždený novinár pracoval, spomenutý článok, ktorý Kuciak písal a už nestihol dokončiť.

Článok bol prioritne o talianskej mafii pôsobiacej na východnom Slovensku, ktorá však má závažné prepojenie na slovenské politické špičky. Na Slovensku vyvolal zemetrasenie, ktoré môže našu krajinu zmeniť na nepoznanie.

Napriek závažnosti informácií, ktoré sa v článku objavili sa mnohí odborníci ako aj novinári zhodujú, že mafiánska vražda investigatívneho novinára je málo pravdepodobná.

Neveria tomu odborníci na taliansku mafiu, Antonio Nicaso v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal: „Vychádzajúc z histórie tejto skupiny je nepravdepodobné, že ‘Ndrangheta by sa podieľala na zavraždení novinára,“ doplnil však, že faktom je, že v prípade potreby ‘Ndrangheta neváha použiť aj násilie, a neveria tomu ani samotní novinári: „Je čudné, že by niekto zavraždil práve jeho. Nikdy nešiel do nijakého nebezpečného stretu. Robil dátovú žurnalistiku,“ povedal šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

2. Justičná mafia

Krátko po tom, ako sa objavili informácie o možnosti, že by za vraždou stálo mafiánske prostredie zo zahraničia, bezpečnostný analytik a publicista Radovan Bránik povedal v rozhovore pre český portál aktualne.cz: „Som však hlboko presvedčený, že medzi kauzou talianskej mafie a Kuciakovou smrťou neexistuje prepojenie. Predstava, že kvôli tejto veci si niekto objedná drahú a logicky náročnú vraždu novinára a zároveň ako bonus dopustí smrť svedka, je úplne scestná a nedáva žiadny zmysel,“ a vyrukoval s verziou, že sa skôr jedná o justičnú ako taliansku mafiu.

„Ide o manipuláciu s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov. Malá časť sudcov je kúpená. Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ povedal Bránik a prípad nechcel bližšie špecifikovať.

Podľa neho Kuciak pracoval aj na tomto prípade. Podľa ďalších zverejnených informácií sa má jednať o Najvyšší súd v Košiciach. Policajný prezident na tlačovej konferencii potvrdil, že policajné vyšetrovanie sa uberá aj po tejto stope.

Redakcia Aktuality.sk prostredníctvom svojho šéfredaktora Bárdyho však spochybnila, že by Ján Kuciak na takomto prípade pracoval. „Netuším o tom vôbec nič. Nemám o tom ani minimálne informácie, ani neviem o tom, že by o tejto ‚stope‘ vedel Jano Kuciak,“ povedal Bárdy.

Na informácie o obrovskej korupcii na Najvyššom súde zareagovala aj samotná inštitúcia. „Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ znelo stanovisko súdu.

3. Osobný motív

Tento motív vyrástol najmä na informáciách, že vrah sa do domu dostal bez poškodenia dverí či okien, z čoho podľa mnohých vyplýva, že Ján Kuciak, prípadne jeho snúbenica, ho do domu vpustili.

Na mieste činu sa taktiež našli tri šálky, čo má svedčiť o tom, že pred vraždou vrah s dvojicou spoločne popíjali kávu, či čaj. Táto verzia sa však nepáči matke zavraždenej Martiny, ktorá má na oba dôkazy vysvetlenie.

Podľa nej sa Ján s Martinou nikdy doma nezamykali, a tak sa vrah mohol do ich domu dostať bez toho, aby sa našla stopa násilného vniknutia. Tri šálky podľa nej svedčia o tom, že jej dcéra popri káve pila aj čaj.

Na druhej strane verzia osobného motívu sa pozdáva bezpečnostnému analytikovi Milanovi Žitnému. Ten zo zverejnených informácií z miesta činu usudzuje, že „strelenie do tváre ukazuje na silný emočný afekt – nenávisť, žiarlivosť, pomsta. Toto je môj výklad na základe faktov z miesta činu, ktoré sú k dispozícii,“ povedal pre portál parlamentnelisty.sk.

Tak isto upozornil na to, že informácie o prepojení Antonina Vadalu na Máriu Troškovú a Viliama Jasaňa boli zverejnené už pred voľbami 2016 a Vadala vtedy podal na redaktorku, ktorá článok napísala, trestné oznámenie a nedošlo k násilnému riešeniu uverejnenia nepohodlných informácií.

4. (Naplánovaný) štátny prevrat

No a napokon sa objavujú aj informácie, ktoré hovoria o tom, že brutálna smrť mladých ľudí má súvisieť so snahou zbaviť sa súčasnej vlády a najmä najsilnejšej politickej strany posledného desaťročia.

Na jednej strane sa hovorí o zneužití smrti novinára a jeho priateľky na politické účely, na strane druhej dokonca až o tom, že mal byť mladý pár plánovane zavraždený ako zámienka na rozpútanie politického prevratu na Slovensku.

České Hospodárske noviny napríklad napísali: „Pozadie vraždy môže byť ale aj iné, nech to znie akokoľvek šialene. „Vrah chcel destabilizovať štát. Vybrali si Kuciaka, pretože bol slušný, milý, sympatický, nikdy nikomu neublížil a zároveň sa vedelo, že pripravuje článok o prepojení mafie a politikov. Aj keď článok neprinášal nič nové, hodilo sa to, aby padla vláda,“ myslí si bezpečnostný analytik a bývalý novinár Milan Žitný.“

Vyvráteniu tejto teórie, ktorá by bola pre Slovensko pohromou, neprospieva ani konanie opozičných strán, ktoré akoby už zabudli na nezmyselnú smrť dvoch mladých ľudí a proti vládnej koalícii rozpútali najväčšiu vojnu, aká tu kedy bola.

„Smrť dvoch ľudí sa stala politickým nástrojom, ktorým chce opozícia vyhnať ľudí do ulíc,“ odkázal opozícii predseda vlády SR Robert Fico. Nezávislý poslanec NR SR Peter Marček, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke Sme rodina dokonca varuje pred podobnou situáciou k akej došlo na ukrajinskom Majdane.

„Už pred rokom po Slovensku kolovala šialená informácia, že niekto údajne chystá podobný čin, ktorý má otriasť Slovenskom a má údajne vyhnať do ulíc masy ľudí, aby došlo k zmene politickej garnitúry a možno aj systému demokracie ako ju poznáme,“ napísal na sociálnej sieti.

„Potreboval niekto vraždu Jána Kuciaka, aby vyhnal neinformovaných ľudí do ulíc proti vláde, ktorá niektorým kruhom na Západe nevyhovuje? Veď inak vražda Jána Kuciaka nedáva zmysel,“ načrtol túto teóriu aj Ján Čarnogurský.

Štátny prevrat?

Predstaviť si, že by niekto zavraždil dvoch ľudí preto, aby sa dostal k moci je viac než šialené. Napriek tomu zneužitie celej tejto situácie pre politické účely sa poprieť nedá.

Celkom presne to popísal komentátor českého Reflexu Bohumil Pečinka, ktorý hovoril o Ficovi ako o jednom z najtalentovanejších politikov v Európe, ktorý je však posledné dva roky na zostupe, pričom od obrovskej korupčnej kauzy Bašternák je určitou časťou politického spektra vnímaný ako zlodej a súčasť kriminálnych mocenských štruktúr.

Verejnosť však na tieto poukazovania opozície nepočúva. „V tejto chvíli sa stala tragická vražda novinára a jeho priateľky. Opozícia na to naskočila a zobrala to ako zámienku k prevratu. Teda k prevratu vlády, k zvrhnutiu vlády a k nastoleniu nových pomerov,“ povedal Pečinka v českej televízii s tým, že Fico už dnes strieľa zo zálohy všetkým, čo má k dispozícii.

„Rozhodne na jednej strane je tragédia dvoch ľudí, na druhej strane však je pokus slovenskej opozície zmeniť pomery síl cez túto tragédiu… Tá jedna linka toho prevratu, toho pokusu prevrstviť sily mimo volebný cyklus, tá je tam proste evidentná a to čo hovoril pán Matovič, to že pán Fico nastolil atmosféru, v ktorej boli zavraždení dvaja ľudia, tá je absolútne neprijateľná.“

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2018: Zaujal snem Smerákov a aj nová Merkelová

Predstavitelia strany SMER-SD sa zišli v Trenčíne na slávnostnom sneme a bola to teda pori…