Domov Šport Majsterkami sveta sa opäť stali Američanky

Majsterkami sveta sa opäť stali Američanky

0
0

Uplynulý mesiac si už po ôsmykrát o titul svetových šampióniek zahrali najlepšie futbalistky sveta. Vo Francúzsku, ktoré hostilo záverečný turnaj, sa z trofeje už celkovo po štvrtýkrát radovali reprezentantky Spojených štátov amerických.

Majstrovstvá sveta v ženskom futbale sa usporadúvajú podobne ako mužské každé štyri roky. Tie prvé sa konali v roku 1991. Počas predošlých siedmich šampionátov sa z titulu majsteriek sveta až trikrát radovali hráčky USA, dva tituly má na konte Nemecko a po jednom Nórsko a Japonsko.

Svoju dominanciu aj tento rok potvrdili Američanky, keď v siedmich zápasoch nenašli premožiteľky. Že to s obhajobou titulu myslia vážne, dali všetkým vedieť hneď v prvom zápase na turnaji, keď reprezentantky Thajska rozstrieľali 13:0.

V ostatných zápasoch až také presvedčivé neboli, no celkové skóre 26:3 v celom priebehu turnaja svedčí o obrovskej sile tohto tímu, ktorú potvrdili aj v nedeľňajšom finále.

Holanďanky držali krok

Ich spanilú jazdu za obhajobou titulu chceli na štadióne v Lyone prekaziť Holanďanky, ktoré udržali bezgólový stav až do 61. minúty, kedy sa do čierneho z bieleho bodu trafila Rapinoeová a keď o osem minút neskôr zvyšovala na dvojgólový rozdiel Lavelleová, na holandské hráčky by len veľmi málokto vsadil.

Hoci tie mali z predchádzajúceho priebehu turnaja na konte skalp aj takých tímov ako Japonsko, Švédsko či Taliansko. Vo finálovom dueli sa však nepresadili, a tak sa celkom zaslúžene zo štvrtého titulu svetových šampióniek tešili Američanky.

V dueli o bronz zdolali Švédky reprezentantky Anglicka 2:1. Domáce Francúzky padli vo štvrťfinále s neskoršími majsterkami sveta.

Meghan Rapinoe

Ženský futbal na vzostupe

Tohtoročný svetový šampionát potvrdil stúpajúci trend ženského futbalu nielen skvelými výkonmi nežnejšieho pohlavia v kopačkách ale aj vysokou sledovanosťou zápasov.

Finálový zápas napríklad sledovalo takmer 58 tisíc ľudí priamo na štadióne. Pred televíznymi obrazovkami si zas zápasy ôsmych majstrovstiev sveta v ženskom futbale nenechala ujsť až 1 miliarda divákov.

Semifinálový boj Angličaniek s USA bol zas najsledovanejšou udalosťou tohto roka na ostrovoch, keď si ho pozrelo takmer 12 miliónov Angličanov.

Kontroverzné oslavy

Okrem obdivu kvalitnej hry si americké futbalistky vyslúžili aj vlnu kritiky. Hneď v prvom zápase, v ktorom strelili 13 gólov, vraj príliš prehnane oslavovali góly, čím zosmiešňovali svoje súperky, ktorým pri dvojcifernom stave bolo tak či tak do plaču.

Futbalistky sa bránili tým, že sa predsa jedná o majstrovstvá sveta a každý jeden strelený gól môže byť v konečnom zúčtovaní veľmi dôležitý.

Strelkyňa víťazného gólu na 2:1 v semifinálovom zápase proti Anglicku Alex Morganová zas pri oslave gólu napodobnila pitie čaju, čo je pre Angličanov priam posvätná tradícia.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…