Domov Šport Majstrami Európy sa stali Švédi, ukončili 20-ročné čakanie

Majstrami Európy sa stali Švédi, ukončili 20-ročné čakanie

0
0

Hádzanári Švédska sa stali majstrami Európy, keď vo finále v Budapešti zdolali Španielov 27:26, čím ich zastavili na ceste za zlatým hetrikom. Zlatý gól Švédov strelil v poslednej sekunde z trestného hodu Niclas Ekberg. Pre Švédov je to piaty európsky titul v histórii. Bronzové medaily získali hráči Dánska, ktorí v stretnutí o 3. miesto zdolali Francúzsko 35:32 po predĺžení.

Kontinentálny šampio­nát vyvrcholil v Budapešti, no dejiskom skupinovej fázy boli aj Bratislava a Košice. V Bratislave sa hrali zápasy v základných skupinách D a E a aj jedna z dvoch skupín hlavnej fázy.

Košická Steel aréna hostila iba zápasy základnej F-skupiny, v ktorej štartovali aj domáci reprezentanti. Slovenský tím obsadil konečné 18. miesto. Počas svojej 4. účasti na ME dosiahol premiérové víťazstvo, keď 15. januára zdolal Litvu 31:26.

Z hlavnej fázy sa do boja o medaily dostali Švédsko, Francúzsko, Dánsko a Španielsko. Obhajcovia titulu Španieli si vďaka svojmu najlepšiemu výkonu na šampionáte poradili v semifinále s majstrami sveta z Dánska 29:25.

V druhom semifinále si Švédi viac ako polovicu zápasu udržiavali náskok a napokon ustáli aj záverečný tlak Francúzov a zvíťazili tesne 34:33.

Dáni oplatili prehru Francúzom

Do zápasu o tretie miesto mali lepší vstup Francúzi, ktorí odskočili súperovi aj na rozdiel 4 gólov (9:5), ale Dáni postupne sťahovali z tohto manka. Hoci do šatní odchádzali spokojnejší Francúzi, na konci druhého polčasu svietil na ukazovateli vyrovnaný stav 29:29.

O držiteľoch bronzu tak muselo rozhodnúť predĺženie. V jeho úvode dominovali Dáni, ktorí v ňom prakticky rozhodli o víťazstve. Francúzi viackrát zlyhali v ofenzíve a súper im tromi gólmi odskočil na 32:29.

Francúzi síce dvakrát znížili, ale gól Landina znamenal štvorgólový náskok Dánov (35:31) a o víťazstvo už neprišli. Oplatili tak Francúzom prehru z hlavnej fázy, ktorá ich pripravila o vedúcu priečku v skupine.

Rozhodla posledná sekunda

Finále bolo taktiež vyrovnané i keď po väčšinu prvého polčasu mali navrch Švédi. Prvé dejstvo však vyhrali Španieli, no iba o gól. Tí v úvode druhého dejstva zvýšili náskok na dva góly. Švédi doťahovali a trikrát po sebe vyrovnali (17:17, 18:18, 19:19).

Španielom následne nevyšli dve ofenzívne akcie a do vedenia išli Švédi. Pettersson upravil na 20:19 a jeho tím následne päťkrát gólovo odpovedal na vyrovnávajúce góly Španielov…