Domov Šport Majstrami sveta sa pred domácim publikom stali Fíni

Majstrami sveta sa pred domácim publikom stali Fíni

0
0

Hokejisti Fínska sa stali štvrtýkrát majstrami sveta. V nedeľňajšom finále na domácom šampionáte zdolali v Tampere Kanadu 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v presilovke Sakari Manninen. Bronzové medaily vybojovali hokejisti Česka, ktorí v zápase o 3. miesto zdolali USA 8:4.

Uplynulý víkend priniesol vo fínskom Tampere zaujímavé vyvrcholenie majstrovstiev sveta v hokeji, aj keď už bez účasti slovenského tímu.

Semifinálové duely

V prvom semifinále na seba narazili domáci Fíni a výber USA. Fínski hráči tlačení publikom za prvou medailou z domácich šampionátov v histórii začali zle, keď inkasovali už na začiatku druhej minúty.

Heiskanen však ešte pred prvou prestávkou vyrovnal a po góle Maninena na začiatku druhej tretiny to boli Američania, ktorí museli doťahovať. Keď však Armia na začiatku 46. minúty zvyšoval na 4:2 zdalo sa, že sa Fíni vytúženého finále dočkajú.

Zámorský tím v dlhej hre bez brankára vykresal iskierku nádeje zásluhou Gaudetteho, avšak zvyšné takmer tri minútky už Severania ubránili.

Ich súper vzišiel z večerného duelu Kanady s Českom, ktorý našim susedom absolútne nevyšiel. Česi sa síce vo ôsmej minúte ujali vedenia, no gól do šatne pol minútku pred prvým klaksónom akoby ich úplne rozhodil.

Na druhej strane Kanaďanom vlial živú vodu a trojgólovou druhou tretinou sa výrazne priblížili k finálovým bránam. Zdecimovaný český tím už nedokázal skórovať, pričom zámorskí hráči pridali v tretej tretine ešte dva góly a napokon po suverénnom víťazstve 6:1 postúpili do finále.

Česká šesťgólová tretina

Česi deklarovali, že ich túžba po medaile je veľká, no do boja o bronz vstúpili veľmi zle. Po góloch Kuhlmana a Gaudetteho síce dokázal znížiť na 1:2 Černoch, no český tím tak ako v semifinále aj teraz inkasoval krátko pred prvou prestávkou.

Zastaviť rozlet Američanov sa Čechom v druhej tretine podarilo a navyše raz skórovali, a tak do tretej časti vstupovali s jednogólovým mankom. To zlikvidoval už po 51 sekundách Pastrňák a keď ho o ani nie o dve minútky napodobnil Červenka, český tím sa prvýkrát v zápase dostal do vedenia.

Neprešla ani minúta a Pastrňák zvyšoval už na dvojgólové vedenie. Čechom narástli krídla a Kampf dokonca v oslabení pridal ďalší klinec do americkej rakvy. V hre bez brankára inkasovali Američania aj siedmy gól a hoci Bordeleau znížil z následnej akcie na 4:7, českú „supertretinu“ uzavrel hetrikom Pastrňák…