Domov Šport Majstrami sveta sa stali Španieli

Majstrami sveta sa stali Španieli

0
0

Španielski basketbalisti suverénne ovládli 18. majstrovstvá sveta v basketbale mužov, keď vo ôsmich zápasoch nenašli premožiteľa. Vo finále ich nezastavilo ani najväčšie prekvapenie turnaja Argentína, a tak pre svoju krajinu získali druhú medailu zo svetových šampionátov, rovnako ako v roku 2006 aj tentoraz toho najkrajšieho lesku.

Dva týždne toho najlepšieho mužského basketbalu si mohli pozrieť fanúšikovia v Číne. Tohtoročné majstrovstvá sveta hostilo osem čínskych miest, pričom o medaily sa bojovalo v Pekingu.

O tri cenné kovy si tu zahrali Španielsko, Argentína, Francúzsko a Austrália. Prekvapivo medzi nimi chýbali finalisti posledného šampionátu – obhajcovia titulu z USA a vicemajstri zo Srbska.

Najužitočnejší hráč turnaja Ricky Rubio.

Zápas o bronz

V zápase o tretie miesto sa predstavili francúzski basketbalisti a Austrálčania, ktorí boli príjemným prekvapením turnaja.

Austrálčania neprehrali prvých šesť  zápasov a na svojej spanilej ceste zdolali v základnej skupine napríklad Litvu (87:82) a v nadstavbovej skupine dokonca aj Francúzov (100:98). Práve prehra s Austrálčanmi v poslednom zápase nadstavby bola pre galského kohúta prvou na turnaji.

Boli to však práve hráči okolo najlepšieho obrancu NBA ostatnej sezóny Rudy Goberta, ktorí v štvrťfinále vystavili stopku najväčšiemu favoritovi z USA, a tak sa právom stali najväčším adeptom na titul.

V semifinále však prekvapivo nestačili na Argentínu, a tak im ostalo len zabojovať o posledný zo série cenných kovov. Austrálčania zas v semifinále ukázali veľké srdce, no napokon po dvojnásobnom predĺžení podľahli Španielom.

Ani táto prehra ich však nezlomila a v zápase o bronz boli dlho lepším tímom. V polovici tretej štvrtiny dokonca vyhrávali o 15 bodov (40:25).

Potom však zavelil do útoku najmä rozohrávač Orlanda Magic Evan Fournier a navyše Francúzi zapli v obrane na najvyššie obrátky a po zvyšok zápasu toho Austrálčanom veľa nepovolili.

V zápase, v ktorom sa strelci príliš nevyznamenali, napokon zvíťazil európsky zástupca. Francúzi tak obhájili bronzové medaily z roku 2014 a majú tak v zbierke už dva cenné kovy z MS.

Austrálčania štvrtým miestom zaknihovali najlepšie umiestnenie zo svetových šampionátov v histórii.

Finále

Do veľkého finále sa nedostali favorizovaní Američania a ani Srbi. Tých prvých vyradili v štvrťfinále Francúzi, Srbi si zas v rovnakej fáze turnaja vylámali zuby na Argentínčanoch, ktorí svoju fantastickú púť turnajom dotiahli bez prehry až do finále, keď v semifinále porazili aj ďalší skvelý tím Francúzska.

Španieli postupovali turnajom absolútne suverénne, no v semifinále mali na mále. Ich víťazstvo nad Austráliou sa zrodilo až po dvojnásobnom predĺžení (95:88 pp).

Finále malo jednoznačného favorita, avšak Argentína ťahaná nestarnúcim veteránom – 39-ročným Luisom Scolom už na šampionáte ukázala, že vie hrať aj s jasne silnejšími súpermi.

Na Španielov však nemala nárok. Európsky tím od začiatku dominoval, v polovici prvej štvrtiny svietilo na ukazovateli pre Juhoameričanov hrozivých 2:14.

V ďalšom priebehu prvej štvrtiny hru vyrovnali a dokonca znížili na rozdiel jedného bodu (13:14), po druhej štvrtine však do šatní odchádzali spokojnejší Španieli s pohodlným 12-bodovým náskokom (43:31).

Obraz hry sa nezmenil ani v druhom polčase a v polovici tretej štvrtiny sa náskok Európanov prehupol cez 20-bodovú hranicu (55:34).

Svoj náskok tím okolo skvelého Ricky Rubia po celý zvyšok zápasu kontroloval, aby sa na konci zápasu tešil zo suverénneho zisku majstrovského titulu, po roku 2006 už druhého.

Pre Argentínu to bol už tretí cenný kov zo svetových šampionátov, keď v roku 2002 získala rovnako striebro (vo finále prehrala s Juhosláviou) a v roku 1950 ovládla v domácom prostredí historicky prvé majstrovstvá sveta v basketbale.

Sklamaní Argentínčania

5. – 8. miesto

Na konečnom piatom mieste napokon skončila reprezentácia Srbska. Srbi po sklamaní z prehry s Argentínou vo štvrťfinále (87:97) si v skupine o 5. – 8. miesto najprv poradili v z ich strany dokonalom zápase s USA (94:89), aby následne v dueli o 5. miesto zdolali azda najväčšie prekvapenie turnaja – Čechov.

Českí basketbalisti aj bez jedného zo svojich najlepších hráčov Jana Veselého odohrali v Číne fantastický turnaj. Sen o medaile im síce vo štvrťfinále zmarila Austrália (70:82), no následne zdolali Poliakov (94:84), aby napokon po prehre so Srbmi vybojovali historicky najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta.

Sklamaním šampionátu boli Američania, ktorí naopak zaknihovali svoje najhoršie umiestnenie na svetových šampionátoch. Prekvapivý bol už skupinový zápas s Tureckom, ktorý USA vyhrali až po predĺžené (93:92 pp).

Facka potom prišla v štvrťfinále s Francúzskom, keď americkí basketbalisti nezvládli záver duelu a cesta za obhajobou titulu sa pre nich skončila (79:89).

Po prvej prehre prišla hneď vzápätí aj druhá, keď si zámorský tím nedokázal poradiť s vysokou úspešnosťou streľby Srbov. V poslednom dueli si Američania trochu napravili chuť, keď zdolali Poľsko 87:74.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: USA s najhorším umiestnením v histórii MS