Domov Cestovanie Málaga. Tam, kde sa história spája s pohodou

Málaga. Tam, kde sa história spája s pohodou

0
0

Piate najľudnatejšie španielske mesto sa nachádza na južnom pobreží krajiny. Spája v sebe prvky zaujímavej histórie a turistickej atraktivity jednej z najkrajších oblasti Španieska.

Málaga je hlavným mestom španielskej provincie s rovnakým názvom a je domovom takmer 600 tisíc obyvateľov, celá provincia má takmer 1,65 milióna obyvateľov. V letných mesiacoch však počet ľudí nachádzajúcich sa v meste a priľahlých oblastiach výrazne stúpa.

Slnečné pobrežie

Nachádzame sa totiž na nádhernom pobreží zvanom Costa del Sol – Pobrežie Slnka, ktorého názov odráža fakt, že počas roka tu slniečko svieti v priemere 300 dní.

Domáci hoteliéri si dokonca robia srandu, keď lákajú turistov s tým, že ak sa stane, že dva dni po sebe nebude svietiť slnko, celý pobyt turistov, ktorým sa to stane, sami zaplatia.

Jednoducho, dovolenka na Costa del Sol je istotou, že vás slniečko neminie. V lete teploty neraz atakujú 40 stuňov, v najchladnejších mesiacoch, v decembri až februári, zas nie je vylúčené, že budete oddychovať na terase pri príjemných 20 stupňoch.

Pre svoju slnečnú polohu je mesto veľmi vyhľadávaným turistickým centrom, avšak nie je to len počasie, čo v Málage pohladí dušu. Mesto, ktoré bolo založené ešte vo 8. storočí, je pre milovníkov histórie doslova rajom. Najviac historických pamiatok nájdete pochopiteľne v centre mesta.

Pohľad na mesto.

Alcazaba

Táto pozoruhodná maurská pevnosť je jednou z dominánt mesta. Nachádza sa v samom srdci Málagy. Počiatok stavby siaha do 8. storočia, no ešte ani v 11. nebola dostavaná do dnešnej podoby.

Jej prioritnou funkciou bola ochrana mesta pred inváziami. V pevnosti nájdete tri nádvoria, záhrady, množstvo vežičiek, brán, či pozostatkov rozvinutej arabskej infraštruktúry.

V jednom z palácov Alcazaby sa nachádza aj archeologické múzeum, ktoré je venované maurskej, arabskej a rimanskej kultúre, najmä nájdeným pozostatkom hrnčiarstva.

Hradby Alcazaba.

Rímske divadlo

Pod hradbami pevnosti sa nachádza rímsky amfiteáter, ktorý svojmu účelu slúži ešte aj v súčasnej dobe. Najmä v lete sa tam usporadúvajú rôzne vystúpenia a koncerty.

Divadlo pochádza z čias vlády cisára Augusta a jeho vznik sa datuje do 1. storočia pred naším letopočtom. Časť divadla bola odhalená úplnou náhodou v roku 1951 počas renovácie knižnice a archívu mesta.

Keďže zvyšok archeologického objavu sa nachádzal pod týmito budovami, mesto prijalo rozhodnutie ich zbúrať. Hneď vedľa divadla sa pod chodníkom nachádzajú pozostatky závodov na spracovanie rýb, ktoré si môžete pozrieť cez sklenenú pyramídu.

Rímske divadlo, v pozadí hradby pevnoszi Alcazaba.

Castillo de Gibralfaro

Nad pevnosťou Alcazaba sa nachádza hrad Gibralfaro, ktorý sa týči nad mestom. Priamo z neho sa vám naskytne nezabudnuteľný pohľad na celé mesto. Hrad bol postavený v 14. storočí a počas svojej existencie zohrával dôležitú vojenskú úlohu, keď bol domovom vojenskej posádky ale napríklad aj pobrežnej stráže.

Na pamiatku vojenskej histórie tejto provincie tu môžete nájsť aj múzeum, ktoré zachytáva život vojakov v rôznych obdobiach až do roku 1925.

Gibralfaro.

Pablo Picasso

Snáď najslávnejším rodákom tohto slnečného mesta je svetoznámy maliar Pablo Picasso. Ten sa tu narodil v roku 1881. Picassov rodný dom zrekonštruovaný do štýlu doby, v ktorej tento génius žil, nájdete na rohu známeho námestia Plaza de la Merced.

Zaujímavú expozíciu diel z jeho súkromnej zbierky si môžete pozrieť v Picassovom múzeu, ktoré sa nachádza neďaleko umelcovho rodného domu. V zbierke sa, v rámci asi dvoch stoviek prác, nachádzajú aj obrazy žien, s ktorými maliar žil.

Katedrála „La Manquita“

V meste sa nachádza aj množstvo kostolov. Najväčším a najvýznamnejším z nich je obrovská katedrála „La Manquita“, čo znamená „jednoruká“. Je to preto, že ju tvorí len jedna veža, keďže tá druhá nebola z dôvodu chýbajúcich zdrojov nikdy dostavaná.

Tá, ktorú sa dostavať podarilo sa nachádza na severnej strane a dosahuje výšku takmer 90 metrov. Stĺpy dosahujúce výšku až 42 metrov, rozdeľujú katedrálu do troch častí.

Výstavba prebiehala viac ako dve a pol storočia (od 16. až do 18. storočia). Preto sa v nej prelínajú viaceré štýly, dominuje však renesančný, no nájdete tu aj znaky baroka a gotiky. V kostole sú dva barokové organy pochádzajúce z 19. storočia. Oba sú tvorené sústavou 4 000 píšťal.

Plaza de Toros

Pre juh Španielska sú typické býčie zápasy, a tak na našej prehliadke mesta nemôžeme vynechať ani býčiu arénu – Plaza de Toros, ktorá sa nachádza vo východnej štvrti mesta zvanej Malagueta. Tá pojme až 14 000 nadšencov tohto adrenalínového športu.

Postavená bola v rokoch 1874 – 1876, a záujemcom, ktorí sa o tomto tradičnom španielskom športe chcú dozvedieť viac, odporúčame navštíviť múzeum býčích zápasov – Múzeum Antonia Ordóñeza, ktoré sídli priamo v aréne. Je pomenované po toreadorovi, ktorý za 20 rokov svojej matadorskej kariéry porazil v aréne až 2 000 býkov.

Býčia aréna.

Pláže a prístav

Pozdĺž celého mesta sa vinú široké pieskové pláže, ktorých v Málage nájdete 15 a dosahujú celkovú dĺžku až 15 km. V strede mesta ich rozdeľuje prístav. Jeho rušná promenáda je miestom, kde domáci zvyknú tráviť slnečné popoludnia a víkendy, keďže celú promenádu lemujú reštaurácie, kaviarne a typické španielske bary.

Východne od prístavu je mestská časť Malagueta, ktorou sa tiahne známa pláž s rovnakým názvom. Za ňou nasledujú La Caleta a Baňos del Carmen. Smerom na západ sa nachádzajú dlhé pláže San Andres a La Misericordia.

Pláž Malagueta.

O všetky pláže sa stará mesto a sú príkladne udržiavané napríklad aj počas zimných mesiacov. Nachádzajú sa tu palmové ostrovčeky či reštaurácie, v ktorých si môžete pochutiť na morských plodoch. Po celej dĺžke pláží ich lemuje široká promenáda, kde sa môžete poprechádzať či zabehať si.

Prístav.

Vedeli ste?

A ešte jedna zaujímavosť. Málaga je jednoznačne jedným z najkrajších miest Španielska. Mesto sa preto snaží jeho krásu aj udržať, a tak najnovšie bojuje aj proti nezodpovedným psíčkarom, ktorí po svojich miláčikoch neodpratúvajú exkrementy.

Každý psík žijúci v Málage musí byť registrovaný, pričom sa zapisuje do registra aj jeho DNA. V prípade nájdenia exkrementov, z nich policajti odoberú vzorky, z ktorých v laboratóriu zistia, ktorému psíkovi neodprataný exkrement patrí.

Majiteľ psíka potom dostane vysokú pokutu, rovnako tak aj v prípade, že policajti zistia, napríklad počas venčenia, že psík nie je registrovaný.

Martina Milá, foto: depositphotos, archív autorky



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…