Domov Slovensko Mamojka ako ústavný sudca skončil

Mamojka ako ústavný sudca skončil

0
0

Mojmír Mamojka sa minulý týždeň vzdal funkcie sudcu ústavného súdu, v ktorej pôsobil od decembra 2017. Urobil tak po medializovaných informáciách o jeho prepojeniach s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom, ktorý si u dnes už bývalého sudcu mal vybavovať aj prepustenie z väzby.

Ešte vo februári priniesli médiá informácie, že si bývalý poslanec za Smer-SD a vtedajší ústavný sudca Mojmír Mamojka dohadoval stretnutie s Marianom Kočnerom, ktorý v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Mamojku spomenul v súvislosti s Kočnerom vo svojej výpovedi aj niekdajší člen Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Ten pri výpovedi na hlavnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka uviedol, že navštívil Mamojku v súvislosti s väzobným stíhaním Kočnera a odovzdal mu od neho odkaz v obálke.

V nej mala byť kópia ústavnej sťažnosti proti väzbe Kočnera, ktorej však napokon ústavný súd nevyhovel. Prepustenie z väzby si mal Kočner vybavovať aj cez niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu. Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil.

Odišiel pre zdravotné problémy

Mamojka vo svojom stanovisku uviedol, že k rozhodnutiu odísť z funkcie sudcu ústavného súdu ho viedla uvažovaná právna úprava Ministerstva spravodlivosti SR o vekovej hranici ústavných sudcov, ako aj zdravotné problémy.

Pokiaľ ide o medializované kontakty s Marianom Kočnerom, Mamojka zdôraznil, že sa s ním spoznal na rokovaní Rady pre vysielanie a retransmisiu, kde si viac ako pred 20-timi rokmi potykali.

„Odvtedy sme sa niekoľkokrát stretli na hromadných spoločenských akciách, na ktoré som bol pozvaný z protokolárnych dôvodov. Obchodnoprávnu radu, o ktorú som bol požiadaný prostredníctvom SMS, som odmietol poskytnúť, k stretnutiu teda nedošlo.

V období od 14. júna do 18. júna 2018 a neskôr som sa v dôsledku ťažkej choroby manželkinej matky zdržiaval väčšinu času v Rimavskej Sobote,“ uviedol Mamojka.

Doplnil tiež, že za komunikáciu Mariana Kočnera s tretími osobami nemôže niesť zodpovednosť. „Ako sudca spravodajca som navrhol trikrát odmietnutie sťažnosti menovaného voči vyšetrovacej väzbe,“ dodal dnes už bývalý ústavný sudca.

To, že sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie potvrdil aj predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan. „Dnešným dňom (13. mája – pozn. red.) sa sudca ústavného súdu Mojmír Mamojka vzdal funkcie sudcu ústavného súdu.

Funkcia sudcu ústavného súdu v takomto prípade zaniká dňom 31. mája 2020,“ uviedol Fiačan.

Aj Sulík by mal odstúpiť

Ak pre kontakty s Marianom Kočnerom skončil vo svojej funkcii Mojmír Mamojka, rovnako by sa mal zachovať aj Richard Sulík, dnes minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku.

Myslí si to poslanec za Smer-SD Ján Podmanický. Doplnil, že Sulík, ktorý sa 11× stretol na raňajkách s obžalovaným podnikateľom Kočnerom, by sa mal nielen vzdať svojej funkcie, ale aj celkovo skončiť v politike.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…