Domov Šport Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

0
0

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na maratónskej trati (42,2 km). V rámci špeciálneho podujatia vo Viedni dosiahol výsledný čas 1:59:40,2 h.

Eliu Kipchoge vybehol na trať vo Viedni v rámci podujatia s názvom „INEOS 1:59 Challenge“. Na trati mu pomáhalo až 35 vodičov (plus 6 náhradníkov), ktorí sa pri ňom pravidelne striedali.

Tempo na úrovni 2:50 min/km udávali napríklad nórski bratia Henrik, Filip a Jakob Ingebrigtsenovci, olympijský šampión z Ria na 1500 m Matthew Centrowitz z USA, z Kene pochádzajúci exmajster sveta na 1500 a 5000 m Bernard Lagat či Etiópčan Selemon Barega, vicemajster sveta na 5000 m z Dauhy 2019.

Skúsený Keňan mal počas väčšiny trate na dvojhodinovú hranicu k dobru deväť až jedenásť sekúnd, ale v záverečných metroch ešte zrýchlil a zdolal ju o dvadsať sekúnd.

„Cítim sa dobre. Som rád, že môžem ako prvý muž v histórii s časom pod dve hodiny inšpirovať ďalších ľudí. Ukázal som, že ľudské telo nemá limity a očakávam, že sa aj ďalší bežci budú pokúšať o výkon pod dvojhodinovou hranicou.

Musím pochváliť svojich vodičov, ktorí patria medzi najlepších atlétov na svete. Boli absolútne fantastickí. Tento skvelý výkon som dosiahol najmä vďaka spoločnej práci.

Je to veľký deň pre Keňu a všetkých ľudí v krajine,“ povedal zlatý olympijský medailista v maratóne z Ria de Janeiro v prvom televíznom rozhovore.

K dosiahnutiu veľkého míľnika v histórii behania došlo na špeciálnom podujatí, na ktorom sa nebežalo podľa pravidiel Svetovej atletiky, a tak svetovým rekordom v platnosti naďalej ostáva Kipchogeho čas 2:01:39 h. Uvidíme, či ho niekto dokáže oficiálne pokoriť.

sam, SITA, foto: SITA

  • Djokovičove rekordy

    Srbský tenista Novak Djokovič definitívne uzavrie kalendárny rok 2021 ako svetová jednotka…
  • Chris Paul sa zapísal do histórie NBA

    Najlepšia basketbalová súťaž na svete ešte len minulý týždeň začala písať svoju 75. kapito…
  • Ronaldo prekonal ďalší rekord

    Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo nastúpil minulú stredu proti Villarrealu na rekor…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…