Domov Slovensko Marček za výpravu na Krym zlízol kritiku

Marček za výpravu na Krym zlízol kritiku

0
0

Poslanec parlamentu Peter Marček sa v priebehu minulého týždňa rozhodol pre návštevu polostrova Krym. Územie Krymu bolo v roku 2014 anektované Ruskom. Výsledky referenda z roku 2014 o pripojení polostrova Krym k Ruskej federácii však Slovensko neuznalo a preto návšteva poslanca vzbudila vlnu pobúrenia. Čo vlastne poslanec Marček návštevou sledoval?

Cestoval sám

Spolu s nezaradeným poslancom Marčekom malo cestovať ďalších 14 ľudí a medzi nimi aj niekoľko poslancov i podnikateľov. Z bratislavského letiska však napokon odlietal ako jediný poslanec parlamentu spolu s podnikateľom a bývalým riaditeľom rozviedky SIS Igorom Cibulom.

Pôvodne s ním mali cestovať viacerí poslanci aj z koaličných strán SNS či Smer. Podľa neho sa však po tlaku médií a ukrajinského veľvyslanca zľakli.

Veľvyslanec i Most‑Híd kritizovali

„Nie som šťastný z tohto ich rozhodnutia. Tí, ktorí prídu na pozvanie okupačnej vlády, porušujú ukrajinské zákony. Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu,“ povedal ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.

Touto návštevou totiž akoby vyjadrili súhlas s anexiou Krymu. Tým, že reprezentujú krajinu, teda vytvárajú určitý obraz. Podľa medzinárodných ustanovení je Krym ukrajinským územím. Podľa NATO a krajín EÚ boli porušené základné princípy medzinárodného práva.

Preto aj „bugárovci“ hovorili hlavne o tom, že Slovensko neuznalo výsledky nelegálneho referenda z marca 2014 a preto akákoľvek zahraničnopolitická návšteva okupovaného územia predstaviteľmi nášho štátu nie je súkromnou, ale reprezentatívnou.

Marček má iný názor

„Ministerstvo zahraničných vecí sa môže mýliť a podľa mňa sa mýli. Ja mám názor, za ktorým si stojím. Idem si pre potvrdenie, legalizovanie mojich názorov,“ vyslovil sa pred odchodom na Krym Marček.

Poslanec je toho názoru, že reči o tom, ako sú na Kryme porušované práva a neexistuje sloboda sú pravým opakom. Ako pozorovateľ na Ukrajine, kde pôsobil v novembri 2017 hovoril o tom, že práva sú porušované práve na Ukrajine.

„Krym bol, je a bude ruský,“ povedal rázne Marček. Priamo z vyjadrení, ktoré poskytol už počas návštevy vyplýva, že svoje názory si potvrdil a médiám i ostatným poslancom odkazuje, že sa mýlia.

Zastrašovanie veľvyslanca so zákazom vstupu na Ukrajinu sú neopodstatnené. „Boli tam aj talianski poslanci, aj z iných krajín, aj poslanci z europarlamentu.

Takže ak týmto všetkým ľuďom, ktorí chcú poznať pravdu, chcú zakázať vstup na Ukrajinu, potom otázka nestojí tak, či na Kryme, ale či práve na Ukrajine nie je pošliapavaná demokracia a ľudské práva,“ povedal poslanec Marček.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…