Domov Komentáre MARTIN KLUS: Čo pre nás znamená vojnový stav u susedov?

MARTIN KLUS: Čo pre nás znamená vojnový stav u susedov?

0
0

Na Ukrajine to opäť vrie. Tentoraz viac na mori, ako na súši. Zadržanie troch ukrajinských lodí v Azovskom mori aj s posádkou 23 námorníkov ruskou armádou, vyvolalo mimoriadne ostrú reakciu zo strany Ukrajiny.

Tá v podstate hneď vyhlásila vojnový stav, ktorý má trvať po dobu tridsiatich dní v desiatich jej regiónoch, ktoré susedia s Ruskom. Tieto hrozivé správy, sa ešte umocnili nedávnymi informáciami o údajnom presune 80-tisíc ruských vojakov a stoviek tankov smerom k Ukrajine. 

Máme aj na Slovensku skutočne dôvod báť sa? Sú takí, čo tvrdia, že panika rozhodne nie je na mieste. Vraj je to len zvláštna predvolebná kampaň pred ukrajinskými prezidentskými voľbami.

Ďalší hovoria, že je to len svojrázny spôsob Rusov, ako odpútať pozornosť od nevydarenej dôchodkovej reformy a úpadku popularity prezidenta.

Nech je to akokoľvek, hra s ohňom môže byť veľmi nebezpečná. Obzvlášť po štyroch rokoch vojny na východe Ukrajiny s tisíckami obetí. Tváriť sa na Slovensku, že sa nič nedeje, teda rozhodne nie je na mieste. 

Keď už pre nič iné, tak kvôli hroziacej masívnej utečeneckej vlne, ak by sa vojnový konflikt rozhorel naplno. Inou vážnou vecou je naše predsedníctvo v dvoch dôležitých organizáciách.

Od júla už predsedáme vyšehradskému zoskupeniu a od januára budeme aj Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Okrem toho sme tiež „bratský slovanský národ“ s podobnou historickou skúsenosťou. Nie príliš veľký a ani príliš hlučný, aby sme boli pre niektorú stranu neakceptovateľný.

Nehovoriac o nadštandardných priateľských vzťahoch našich dvoch najvyšších ústavných činiteľov k obom krajinám. Hoc teda každého k inej.

Každopádne, sme ideálny partner na mediáciu mieru a riešenia vzájomných sporov medzi znepriatelenými krajinami.

Domnievam sa, že je hriech takúto šancu nevyužiť. O to viac, že mier u susedov a zlepšenie vzťahov s najväčšou krajinou sveta, by rozhodne prospeli aj nám. 

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 02/2020: Voľby môžu priniesť zaujímavé výsledky, Smer nasadil tvrdé zbrane

Už len niečo viac ako mesiac ostáva do parlamentných volieb, ktoré môžu výrazne zamiešať k…