Domov Komentáre MARTIN KLUS: Odvrátená tvár solidarity a dodržiavania vlastných pravidiel v EÚ

MARTIN KLUS: Odvrátená tvár solidarity a dodržiavania vlastných pravidiel v EÚ

0
0

Pamätáte sa na rok 2011? Dlhová a hospodárska kríza kulminuje a Grécko so svojím nezaplatiteľným dlhom a kritickým stavom verejných financií žiada o pomoc a solidaritu.

Čo na tom, že mzdy a dôchodky sú vyššie ako na Slovensku. Pomohli sme a boli solidárni. Dokonca za cenu pádu vlády a štyroch rokov vlády jednej strany. Podobný scenár tu máme o pár rokov opäť.

Európou sa valia stovky tisíc migrantov, cez nezabezpečenú hranicu v Grécku a Taliansku. Aj tentoraz máme byť solidárni a proti vôli národa i zdravému rozumu prijať prostredníctvom povinných kvót ľudí, ktorí o Slovensko nejavia najmenší záujem.

Vynaložíme milióny EUR, prijmeme tisícku žiadateľov z Rakúska, pomáhame chrániť hranice a takmer dvesto migrantom umožníme, aby sa Slovensko stalo ich domovom.

Zároveň zdôrazníme, že podobné problémy by vôbec nenastali, ak by EÚ a jej členské štáty konečne začali dodržiavať svoje vlastné pravidlá. Tie o finančnej disciplíne, ktoré sa pri Grécku trestuhodne prehliadali, či o ochrane vonkajších hraníc, ktoré sa u mnohých krajín mierne povedané zanedbali.

To všetko v nádeji, že tým predídeme budúcim problémom a znížime mieru euroskepsy, ktorá sa valí celou Európou. A zrazu je tu veľká príležitosť. Európska lieková aj banková agentúra (EMA a EBA), musia byť presťahované z Londýna, keďže Veľká Británia opúšťa EÚ.

Šanca ukázať dobrú vôľu, keď chceme solidaritu, západu s východom, ale aj naplniť vlastné pravidlo – umiestňovať európske agentúry do krajín, kde ešte nie sú.

Aj Slovensko si právom robí nádej, že by sa mohlo stať jedným zo sídiel. Márne. Nedostali sme sa ani len do druhého kola hlasovania. Po úpenlivom lobingu sa novým sídlom EMA stáva Holandsko a EBA Francúzsko.

Krajiny s viacerými ďalšími európskymi agentúrami na svojom území. Pýtate sa, kde zostala európska solidarita a vlastné pravidlá? Bohužiaľ opäť tam, kde v prípade Grécka a ochrany hraníc.

Preto keď sa ma najbližšie najmä holandskí a francúzski kolegovia opýtajú, kde sa tá euroskepsa na „východe“ berie, rád im to vysvetlím.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2020: Repatrianti blokovali hranice, „svalovci“ spomaľovali dopravu

V znamení protestov sa niesol minulý týždeň na Slovensku. I ten na hraniciach, i ten na vs…