Domov Zahraničie Martin Klus po návšteve Skopje a Tirany: Počítame s európskou budúcnosťou západného Balkánu

Martin Klus po návšteve Skopje a Tirany: Počítame s európskou budúcnosťou západného Balkánu

0
0

Slovensko dlhodobo aktívne podporuje prístupové rokovania so Severným Macedónskom aj Albánskom. Región západného Balkánu treba podľa rezortu diplomacie SR integrovať do EÚ čo najskôr.

Slovensku záleží na tom, aby sa spoločný priestor slobody a demokracie, ktorý predstavuje Európska únia, rozrastal o ďalšie štáty. Severné Macedónsko, podobne ako Albánsko, splnilo požiadavky na začatie prístupových rokovaní, preto by EÚ v otázke rozširovania mala prejsť od slov k činom.

„Je to naliehavé z hľadiska stability a bezpečnosti regiónu, ale tiež zachovania kredibility Únie. Dynamický, transparentný a predvídateľný prístupový proces je v záujme nás všetkých.

Slovensko preto bude aj naďalej aktívne pomáhať svojim partnerom na západnom Balkáne na ich ceste do EÚ,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, ktorý na prelome apríla a mája navštívil Severné Macedónsko a Albánsko.

V oboch krajinách, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, rokoval so svojimi partnermi nielen o bilaterálnych vzťahoch, aktuálnom vývoji pandemickej situácie či rozvoji ekonomickej spolupráce, ale najmä o európskej integrácii.

V rozhovoroch s macedónskymi partnermi v Skopje štátny tajomník MZVEZ SR zároveň ocenil pokrok, ktorý krajina dosiahla od roku 2017 v rozvoji susedských vzťahov, ako aj v reformách potrebných na začatie prístupových rokovaní s Úniou. Teraz bude nevyhnutné, aby si Severné Macedónsko udržalo túto dynamiku a pokračovalo v začatých reformách.

„Dôležitý bude najmä pokrok v kľúčových oblastiach právneho štátu, boja proti korupcii, ako aj slobody médií. Slovensko sa rado podelí o svoje skúsenosti z cesty do EÚ, ktoré by v Severnom Macedónsku mohli využiť v náročných rokovaniach,“ dodal Martin Klus.

Počas návštevy zároveň privítal aj plány na otvorenie zastupiteľského úradu Severného Macedónska na Slovensku ešte v tomto roku, čo bude ďalším impulzom na posilnenie vzájomnej spolupráce.

Nové príležitosti vďaka členstvu v EÚ

Aj priblíženie Albánska k Únii by nepochybne posilnilo stabilitu regiónu západného Balkánu a otvorilo množstvo nových príležitostí pre Slovensko.

„Do Albánska som prišiel s veľmi podobným posolstvom, aké som tlmočil mojim partnerom v Severnom Macedónsku: vaša budúcnosť je v Európskej únii a projekt spoločnej Európy nebude bez regiónu západného Balkánu nikdy úplný,“ priblížil štátny tajomník M. Klus.

Albánsko už splnilo všetky podmienky pre technické začatie prístupových rokovaní, a tak je podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie najvyšší čas usporiadať prvú medzivládnu konferenciu EÚ, ktorá je tzv. technickým začiatkom rokovaní s touto krajinou.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…