Domov Komentáre Martin Klus: Rovnaká mzda za rovnakú prácu v EÚ? Zabudnite!

Martin Klus: Rovnaká mzda za rovnakú prácu v EÚ? Zabudnite!

0
0

Nie je to tak dávno, keď sa Brusel rozhodol prísť s chvályhodnou a iste zmysluplnou iniciatívou, aby mali všetci občania EÚ právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu. Malo to však jeden háčik. A nie malý.

Takéto nariadenie sa totiž nedotýkalo rovnako robotníka v automobilke v Nemecku a na Slovensku, ale len tých, ktorých zamestnávateľ posielal z jednej členskej krajiny do inej.

Samozrejme krik bol najmä na západe, kam za nižšiu mzdu prichádzali pracovať občania z východu. Naopak, východ EÚ sa bránil, že toto je jediný spôsob ako sa na západe uchytiť a stať sa konkurencieschopným.

Slovensko nebolo výnimkou a spolu s ďalšími desiatimi krajinami sa rozhodlo chrániť svojich zamestnávateľov a občanov. Do Bruselu sme spoločne poslali tzv. žltú kartu vyjadrujúcu náš nesúhlas.

Tam však nad ním len mávli rukou a zmeny pripravovali ďalej. Do karát im hrala aj nebývalá miera rastu ekonomík a poklesu nezamestnanosti najmä v Čechách, na Slovensku, ale aj v Estónsku či v Slovinsku.

Prešlo len pár mesiacov a hľa, v Galante, Nitre či Seredi zrazu nemá kto pracovať a slovenský premiér trúbi do protiútoku.

Odrazu sú to Slováci, ktorí hovoria o znevýhodňovaní našich zamestnancov v porovnaní s lacnejšou pracovnou silou z Ukrajiny, zo Srbska, či z Vietnamu.

Tie isté slová, aké ešte pred pár rokmi používali vo Francúzsku na označenie Poliakov, Slovákov a neskôr Rumunov. Nepredstaviteľné sa tak stáva skutočnosťou a po získaní výnimky na sektor dopravy dostáva nová smernica zelenú.

Proti sú už len Poľsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko. Nie, neznamená to, že zdravotná sestra v Prešove dostane teraz rovnakú mzdu ako jej kolegyňa v Salzburgu.

Znamená to len toľko, že sme podobne ako pri agrodotáciách, ktoré mali byť už dva roky pre všetkých rovnaké, zase raz stiahli chvost a takmer bez boja hodili desiatky našich zamestnávateľov a stovky občanov cez palubu.

Ktohovie, čo by na to povedali občania Francúzska, či Nemecka, ak by sa takto zachovali ich vlády.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Fico kritizuje Kažimíra za obrat pri bankovom odvode

Strana Smer-SD odmieta argumentáciu centrálnej banky aj jej exministra financií Petra Kaži…