Domov Slovensko Matečná farmárov označila za kriminálnikov, tí odpovedali voňavo

Matečná farmárov označila za kriminálnikov, tí odpovedali voňavo

0
0

Druhý protest farmárov sa začal minulý týždeň 19. februára, kedy do Bratislavy dorazilo vyše 100 kusov ťažkej poľnohospodárskej techniky. Farmári prichádzali s rovnakými požiadavkami ako v júni minulého roka.

Od prvého protestu uplynulo približne osem mesiacov a podľa slov farmárov sa nič nezmenilo.

Farmárov spojila aj smrť farmára

V utorok predpoludním priviedol policajný sprievod na Tyršovo nábrežie v Bratislave približne 140 kusov poľnohospodárskej techniky. Farmári prišli opäť z celého Slovenska.

Hlavní predstavitelia protestu a zástupcovia Iniciatívy poľnohospodárov už pri prvých vyjadreniach uviedli, že je nutná reforma, pretože inak sa nič nezmení.

Farmárov spojila i smrť farmára zo Šamorína, ktorý sa mal stať obeťou pozemkovej mafie, ktorá vydiera farmárov po celom Slovensku.

Zavraždený bol Vladimír Rybár (61), ktorého našli 26. novembra s podrezaným hrdlom v šamorínskom lesoparku. Jeho syn potvrdil, že otec hovoril o tom, že po ňom ide mafia a obáva sa o svoj majetok.

Matečnej silné slová

Premiér Pellegrini pozval poľnohospodárov na rokovanie vlády. Farmár a zástupca poľnohospodárov Patrik Magdoško sa o pozvánke dozvedel od novinárov, no krok premiéra privítal a poznamenal, že už nechce počúvať sľuby, ale chce konkrétne dohody na papieri.

„Takíto ľudia na traktoroch podľa mňa nepatria na rokovanie vlády,“ komentovala prítomnosť farmárov na rokovaní vlády ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Lídrov Iniciatívy poľnohospodárov Patrika Magdoška a Františka Oravca označila za opozičných stúpencov a kriminálnikov. „Niektorí z týchto ľudí na traktoroch sú napojení na kriminálne prostredie,“ doplnila ministerka.

Na vyjadrenia ministerky reagoval aj Oravec: „Na mňa pani Matečná vytiahla, že obchodujem so zbraňami. Týmto degraduje moju osobu a prestala byť mojou ministerkou.“

Voňavá pomsta

Farmári opúšťali Bratislavu nespokojní a dali to aj patrične najavo. Po slovách ministerky Matečnej, že niektorí protestujúci ani nemajú kravy, sa rozhodli farmári dať jasne najavo, že sa mýli.

Pred budovu Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vysypali kravský hnoj. Ministerke odkázali, že ak sa do mesiaca nič na rezorte pôdohospodárstva a na PPA nezmení, spoja sa s úniou autodopravcov a budú blokovať celé Slovensko.

Čo farmári žiadajú?

  • Pozemkové úpravy na území celej SR, predovšetkým v katastrálnych územiach, kde dochádza k sporom o žiadosti na dotácie z Poľnohospodárskej platobnej agentúry a fyzickým napadnutiam farmárov a k zadržiavaniu pôdy do náhradného užívania.
  • Ochrana pôdy, lesov, vody a podpora prírode blízkeho hospodárenia v lesoch.
  • Okamžité stropovanie dotácií na konečného užívateľa podľa návrhu EÚ.
  • Začatie protikorupčných opatrení v poľnohospodárstve a lesníctve.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …