Domov Ekonomika Matečná skritizovala Čaputovú. Hovorí o ohrození exportu

Matečná skritizovala Čaputovú. Hovorí o ohrození exportu

0
0

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná skritizovala prezidentku Zuzanu Čaputovú za jej výroky, ktoré adresovala na osobnom stretnutí čínskemu ministrovi zahraničných vecí. Prezidentka totiž vyjadrila obavy z dodržiavania ľudských práv v Číne. Matečná považuje podobné vyjadrenia za ohrozenie slovenského exportu do Číny a zatváranie dverí pre slovenských podnikateľov v krajine.

Čína je podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej v medzinárodnom meradle kľúčový aktér a dôležitý obchodný partner SR, preto si slovenská vláda praje s Čínou priateľské vzťahy, nie konfrontáciu.

„Vyvinuli sme mimoriadne úsilie, aby SR mohla vyvážať mliečne výrobky do Číny. Bola by som nerada, keby ktorýkoľvek ústavný činiteľ svojimi výrokmi ohrozil túto sľubne sa rozvíjajúcu spoluprácu, našu obchodnú výmenou s Čínou a ohrozoval tak pracovné miesta na Slovensku.

Úlohou predstaviteľov štátu je slovenským podnikateľom dvere do zahraničia otvárať, nie ich zatvárať,“ uviedla ministerka Matečná.

Export mlieka pomôže živočíšnej výrobe

Povolenie exportu mlieka zo Slovenska do Číny bolo podľa ministerky jedným z dôležitých míľnikov slovenskej agrodiplomacie. „V Číne je po kvalitných mliečnych výrobkoch mimoriadny dopyt.

Potvrdila to aj júnová účasť našich potravinárov na veľtrhu v Ning-po. Export mlieka môže Slovensku priniesť výrazné zlepšenie situácie živočíšnej výroby, navýšenie stavov dojníc, investície do najmodernejších agrotechnológií, a v neposlednom rade aj vytvorenie pracovných miest.

Otvorenie čínskeho trhu je cestou k rozšíreniu prvovýroby na Slovensku i zvýšeniu sebestačnosti Slovenska aj v ďalších mliečnych produktoch,“ vysvetlila ministerka a doplnila:

„Čína  je kľúčový aktér vo svetovom meradle a pre SR dôležitý obchodný partner. Netýka sa to len agrosektora, ale aj hospodárstva. Hlavnými komoditami v slovenskom vývoze do Číny sú totiž automobily, strojárske produkty, či elektronika,“ uzavrela Matečná.

Čaputová vyjadrila znepokojenie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová minulý týždeň v stredu pred čínskym ministrom zahraničných vecí Wangom Ji vyjadrila obavy z dodržiavania ľudských práv v Číne.

„Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody.

Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou EÚ, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín.

Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi EÚ a Čínou,“ uviedla slovenská hlava štátu.

Čaputová však zároveň dodala, že je presvedčená, že by malo byť spoločným cieľom ďalej rozvíjať bilaterálne vzťahy SR a Číny v duchu vzájomného rešpektu a dialógu, ktorý bude založený na hodnotách, ktoré Slovensko ako člen EÚ vyznáva.

Čínsko-slovenská spolupráca

V apríli tohto roku bol podpísaný protokol medzi Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky vyvážané zo Slovenska do Číny.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…